Y a n g ı n  K u l e s i

 

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi

www.guvenlicalisma.org

 

25 Ekim 2011

 

 

Geçen Hafta Neler Oldu?

Bu hafta Van’daki deprem, bize hala depremden değil, insan eliyle yapılmış binalardan öldüğümüzü hatırlattı. Yıkıcı bir doğa olayının bu derece can almasına yol açan kolonları kesilmiş, dere kumu kullanılmış vs. binaların dikilebildiği piyasa dinamiklerine bırakılmış kentleşmeydi. Çevre Bakanlığı'nın Şehircilik Bakanlığı ile birleştirildiği ve başına da eski TOKİ Başkanı'nın getirildiği bu 'garip' günlerde, depremin de başka eşitsizlikler ve acılar yaratacak şekilde, önceden hazırlanmış ve paylaştırılmış kentsel dönüşüm projelerini meşru kılacak şekilde kullanılmasından da endişe ediyoruz. Barınma ve çalışma sağlığının birbirinden ayrılamayacağını bir kere daha hatırlatmak istiyoruz.

Bu haftaya dönüp baktığımızda özellikle inşaatlardan, organize sanayi bölgelerindeki ya da sanayi sitelerindeki atölyelere, mahallelerdeki küçük merdiven altı atölyelerde büyük ölçekli fabrikalara kadar, pek çok farklı nitelikteki işyerlerinden işkazası ve meslek hastalıkları haberlerine rastladık. İstanbul ve İzmir’den hatta Ankara/TBMM’den Malatya’ya kadar tüm illerden gelen haberler, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği konusunun tüm ülkeyi acı ve kayıpta birleştiren bir alan olduğunu bir kere daha kanıtladı.

İşe giderken ya da işten dönerken meydana gelen kazalarda yedi işçinin hayatını kaybettiğini ve 24 işçinin yaralandığı haberini bildirmek durumunda kaldık. Zira 2011'de yapılan bültenimizdeki haberlerde de yer alan OECD araştırmasına göre Türkiyeli işçiler ancak ortalama olarak 45 dakikalarını harcayarak işe varabilmekteler. Türkiye'de haftalık ortalama fiili çalışma süresi 60 saate yaklaşmış. Bunun içine ise işe gelmek ve işten eve gitmek için harcanan zaman dâhil edilmiyor. Enerji Bakanı’nın daha yoğun ve daha uzun saatler çalışmalarını dilediği işçiler, hastalık ve kazalara neredeyse davet eden bu şartlarda çalışıyorlar. Adım adım kıdem tazminatı, güvenceli çalışma vs. haklarından işsizlik ve daha da düşük maaş tehdidi nedeniyle feragât etmeleri bekleniyor. 'Emek maliyetlerinin yüksek olduğuna dair' şikâyet eden işveren temsilcileri ve devlet mensupları da zaten azınlık olan sigortalı ve sendikalı çalışan işçi kesiminin kazanılmış haklarını sözkonusu edip, o seviyede güvencesizleştirmeyi hedef koyuyorlar. Nispeten iyi durumda olan çalışanlar 'aşağıya düşmek' korkusu ile disipline edilmeye çalışırken, çalışma koşulları ve işçi sağlığı alanında her zaman 'aşağıdakinin aşağıdaki' şartlarda çalışmaya muhtaç olanlar, göçmenler, kadınlar, çocuklar vs. bulunuyor.

Meclis olarak tekrarlamak istiyoruz: 'Herkese sağlık, güvenli iş, güvenceli gelecek!'

Haftalık Haberler

Bakan spor yaparken insanlarımız çalışıyor

“Cumartesi çalışılsın” ve “İş, 06.00’da başlasın” önerisinde bulunan Enerji Bakanı Taner Yıldız, sabah erken saatlerinde esnafla sohbet etti. Caddede gördüğü iki kıza “Okula mı?” diye soran Bakan Yıldız “Hayır, işe” yanıtı aldı. Pastaneden alışveriş yapan Yıldız, işyerini kaçta açtığını sorduğu pastaneciden de "Saat beşte" cevabını alınca şaşırdı...

Kayserili işçiler: ‘Bakan zaten altıda kalktığımızı bilmiyor’

Çalışanlar işe sabah saat altıda başlamalı” önerisinde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a, milletvekili seçildiği ilden, Kayseri’den yanıt geldi. Görüşlerini aldığımız Kayserililer çoğunlukla Bakan Yıldız’a katılmıyor.

İşe en uzun sürede giden üçüncü ülkeyiz

Paris merkezli Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü OECD’nin ‘How’s life’ (Hayat nasıl) raporu, dünyada işe gitmek için en fazla vakit harcayan üçüncü ülkenin Türkiye olduğunu ortaya koydu. 40 Ülkenin incelendiği raporda OECD ülkelerinde işe gitmek için harcanan süre ortalama 38 dakika. Türkiye ise yaklaşık 45 dakika ile işe gitmek için en fazla süre harcayan üçüncü ülke oldu. İlk sırada 56 dakika ile Güney Afrika var.


 

Yanan ‘agent’lar kabakulak ödülleri verecek!

Çağrı merkezilerinde şefler çalışanları ‘agent’ diye niteliyor, emekçiler işten perişan olunca 'agent yandı' tabirini kullanıyor. Çağrı merkezi çalışanları çalışma koşullarına isyan ediyor. Bu isyanın bir parçası olarak işçiler, Kabakulak Ödül Töreni düzenliyor.

Bu etkinliğin tarihi Van depremi nedeniyle ertelenmiştir.

Elektromanyetik alanlar ve etkileri sempozyumu: Sağlıklı bir çevrede yaşama herkesin hakkıdır!

7-8 Ekim 2011 günlerinde Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryumu'nda Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, İstanbul Tabip Odası ve İstanbul Barosu'nun ortaklaşa düzenlediği ve özel ve kamu kurumları, meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve belediyelerin yanı sıra 600'ün üzerinde dinleyicinin katıldığı "Elektromanyetik Alanlar ve Etkileri Sempozyumu"nda elektrik enerjisi kullanımının doğal yansıması olan elektromanyetik alanların çevre ve halk sağlığı üzerine etkileri ile hukuksal boyutları irdelendi.

Kardemir'de gazdan zehirlenme: 1 ölüm haberi daha

Karabük Demir ve Çelik Fabrikalarında (KARDEMİR) gazdan zehirlenen işçi, on üç gündür tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Alınan bilgiye göre, KARDEMİR oksijen fabrikasındaki bir tankın içinde izolasyon çalışması yapıldığı sırada açığa çıkan niteliği belirlenemeyen gazdan etkilenen üç işçiden Rafet Küçüktepe'nin de (26) hayatını kaybetmesiyle olaydaki ölü sayısı ikiye yükseldi.


 

İzmir’in ‘altın’ı üstüne getirecekler

Kente su sağlayan barajlar havzasında bulunan Efemçukuru’nun yanı sıra, Karşıyaka kent merkezine üç kilometre uzaklıktaki Arapdağı’nda da altın madencileri çalışmalarını sürdürüyor.

Kocaeli'nde sağlıkçılardan darp olaylarına tepki

Sağlık Sen Kocaeli Şubesi üyeleri, geçtiğimiz günlerde iki ayrı hastanede iki hemşirenin darp edilmesini protesto etti. Seka Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz servisi hemşiresi Özlem Yıldız bir öğretmen tarafından tokatlanmış, Darıca Farabi Devlet Hastanesi hemşirelerinden Esvet Nazlı da bir hasta yakınının psikolojik ve fiziksel şiddetine maruz kalmıştı.

Adana'da hekime döner bıçaklı saldırı

Adana'da Perihan Yasemen Canöz isimli bir asistan hekim, hastanede başına gelen döner bıçaklı saldırıyı anlattı. Asistan hekimlerin sitesinde yer verilen olay, sağlık emekçilerine dönük şiddetin hangi noktaya vardığını açıkça ortaya koyuyor. 

 

Meslek Hastalıkları...

Merdiven altı laboratuarları can alıyor

Her şeyin başı sağlıktır’ fakat bizler sağlımızı yerine getirirken bazen başkaları sağlığından olabiliyor. Tıpkı diş protez teknisyenleri gibi. Çalıştıkları sağlıksız koşullardan kaynaklı olarak yakalandıkları hastalıklar onları ölüme kadar götürebiliyor. Geçtiğimiz Haziran ayı içinde iki diş protez teknisyeninin hayatını kaybetmesi üzerine diş teknisyenlerinin de Silikozis hastalığına yakalandığı ortaya çıktı. Tüm bunların hepsini Ataşehir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’de Diş protez teknisyeni olarak çalışan Nursel Özkan gazetemize anlattı.

Öldüren yemin

İş de bulamıyorum, emekli de olamıyorum

24 yıldır birçok farklı laboratuarda diş teknisyeni olarak çalışan Namık Albayrak, en son çalıştığı iş yerinde silikozis hastalığına yakalanmış. Son 2,5 yıldır da silikozis hastalığıyla mücadele ederken aynı zamanda işten çıkartıldığı için yaşam mücadelesi veriyor Albayrak. Merdiven altı diye tabir edilen laboratuarlarda çalışırken silikozis hastalığına yakalanan Namık Albayrak, hastalığı süresince yaşadıklarını Evrensel'e anlattı.

 

İş Yolları...

Kütahya'da işçi servisi otomobille çarpıştı: 5 ölü

Bursa'da servis minibüsleri kaza yaptı: 1'i ağır 23 yaralı

Gaziantep'te feci kaza: 2 ölü

Sakarya'da kamyonun altında kalan işçi hayatını kaybetti

 


 

Organize Sanayi Bölgeleri...

Müfettişlerin OSTİM karnesi

İş Teftiş Kurulu Ankara Grup Başkanlığı’na bağlı iş müfettişleri, 20 kişinin ölümüyle sonuçlanan OSTİM patlamalarının ardından 229 işyerini teftiş etti. Teftiş sonucunda 3 bin 951 işçiden 2 bin 725 erkek ve 19 kadının “ağır ve tehlikeli” işlerde istihdam edildiği ortaya çıktı. Bu işyerlerine 101 bin 80 TL idari para cezası uygulandı.

İstanbul Aydınlı'dan işçiler: “Olmaz! İş kazası diyemeyiz”

Tuzla Organize Deri Sanayi Bölgesi’nde 6 ay önce açılan bir fabrikadan sık sık iş kazası haberleri alıyoruz. Gün geçmiyor ki bu tekstil fabrikasında iş kazalarına bir yenisi daha eklenmesin. En son yaşanan iş kazasından bahsedecek bir yazı yazacaktık ki, üstünden daha bir gün geçmeden bir iş kazası daha gerçekleşti.

İstanbul'da atölyede çıkan yangında 1 işçi öldü

Malatya organize sanayide bir işçi yaralandı

Malatya'da bir tekstil işçisi yaralandı

Nevşehir'de iş kazası: 1 yaralı

Eskişehir'de çatıdan düşen işçi yaralandı

Urfa'da çırçır fabrikasında yangın

 


 

Enerji Sektörü...

Bingöl'de elektrik direğinden düşen işçi ağır yaralandı

İstanbul'da bir enerji işçisi yaralandı

 

Yine Madenler ve İnşaat...

Maden işçileri mezara girmek istemiyor

Zonguldak’ta İŞKUR’a başvuran özel sektöre ait firmalar, maden ocaklarında çalışmak üzere aradığı 500 işçiyi bulamıyor. Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) maden ocaklarında çalışabilmek için büyük çaba sarf eden işsizler, aynı işi yapacakları kentteki özel firmalara ait maden ocaklarını tercih etmiyor. Kentte kayıtlı 16 bin 407 işsiz bulunmasına rağmen yemek ve sosyal hakların yanı sıra başlangıç ücreti olarak 800 ila 1000 lira arasında ücret veren özel sektör ocakları, işsizlerin özellikle iş güvenliği endişeleri nedeniyle tercih edilmiyor.

Maraş'ta cinayet ticari sır oldu

Afşin-Elbistan Çöllolar Kömür Havzasında meydana gelen ve 11 kişinin öldüğü kazaların üzerinden dokuz ay geçti. İkisi mühendis dokuz kişi hâlâ toprak altında. Gazetemizin açığa çıkardığı, Bakanlık bünyesindeki EÜAŞ ve madeni işleten şirket arasındaki “heyelan uyarısı” yapılan yazışmalar, kazaların göz göre göre yaşandığını gözler önüne sermişti. 21 Şubat 2011 tarihinde açıkladığımız belgeler, “Ticari sır niteliğinde olduğu” iddiasıyla EÜAŞ ve Bakanlık tarafından Maden Mühendisleri Odasına verilmiyor.

Maden Mühendisleri Odası: İş kazalarında tarafız...

TMMOB Maden Mühendisleri Odası18 Ekim 2011 tarihinde iş kazalarıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı: Odamız, her zaman “taraf” olmuştur, bu iş kazasında da “taraf” olacaktır.

“Bilindiği üzere, ruhsat hukuku Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı‘nın ilgili teşekkülü Elektrik Üretim Anonim Şirketi‘ne (EÜAŞ) ait olan ve özel sektöre 28  yıllığına  işletilmek üzere verilen Kahramanmaraş ili Afşin ilçesindeki Çöllolar kömür sahasında, 6 Şubat 2011 ve 10 Şubat 2011tarihlerinde iki kez şev kayması meydana gelmiştir. İlk olayda bir işçi yaşamını yitirmiştir. İkinci olayda ise biri maden mühendisi, diğeri jeoloji mühendisi olmak üzere toplam 10 kişi kayan malzemenin altında kalarak yaşamını yitirmiştir. Halen ikisi mühendis toplam 9 kişi kayan malzemenin altında olup, ulaşılması için ciddi bir çalışma yapılmamaktadır. Yaşamını kaybeden tüm maden emekçilerinin yakınlarına ve madencilik camiasına bir kez daha başsağlığı ve sabır diliyoruz.”

Zonguldak'ta madende göçük: 4 işçi yaralı

Muğla'da iki işçi ısınmak için yaktıkları ateş dumanından zehirlendi

Konya'da inşaat çöktü: 6 yaralı

İzmir'de inşaat iskelesi elektrik telinin üzerine yıkıldı: 2 işçi öldü

İzmir'de asansör boşluğuna düşen işçi hayatını kaybetti

Bingöl'de kepçe operatörü ağır yaralandı

Urfa'da inşaattan düşen işçi yaralandı

TBMM’de iş kazası : 1 yaralı

 

Söyleşiler ve Makaleler...

"Kıdem tazminatı cephe savaşıdır” - İrfan Kaygısız ile söyleşi

Türkiye’nin hızla büyüyen ekonomisi, çalışanların hızla eriyen bedenleri, hızla artan iş cinayetleri ve Erdoğan’ın hızını alamayan üç çocuk çağrısı” - K.Murat Güney

‘İşçi ya da mülteci’ - Veysi Ülgen

 

Etkinlik Duyuruları...

İşçi Sağlığı ve Güvenliği Kongresi 2-3-4 Aralık'ta

NHA'da göçün 50. yılı etkinlikleri

III. Sosyal Haklar Uluslararası Sempozyumu: 25-26 Ekim 2011 / Kocaeli

 


 

Dünyadan Haberler

Arnavutluk'ta maden ocağında patlama

Arnavutluk'ta bir maden ocağında meydana gelen patlamada bir işçi iş cinayetine kurban gitti. Arnavutluk'un Bulgiza bölgesinde bulunan ve Avusturyalı ACR şirketi tarafından işletilen krom madeni ocağında meydana gelen patlamada bir madenci hayatını kaybetti, yedi madenci yaralandı.

Bahreynli doktorlar için imza kampanyası

Bahreyn'de yaralıları tedavi ettikleri için hapis cezasına çarptırılan doktorlara destek amacıyla uluslararası alanda başlatılan imza kampanyasına SES'ten destek geldi. SES, şube ve temsilciliklerine gönderdiği yazıda, kampanyaya katılım çağrısı yaptı.

 

Yangın Kulesi Haftalık Bülteni İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından çıkarılmaktadır. Meclis hakkında ayrıntılı bilgi için bakınız:

http://www.guvenlicalisma.org/index.php?option=com_content&view=article&id=397&Itemid=214

 

Yangın Kulesi

 

Haftada bir elektronik bülten olarak yayınlanır.

Her ay başında ise aylık değerlendirmelerle genişletilir.

Her türlü katkı, görüş ve eleştiri için: guvenlicalisma@gmail.com

Twitter hesabı: http://twitter.com/guvenlicalisma

Facebook hesabı: http://www.facebook.com/guvenli.calisma

" /> Yangın Kulesi / 25 Ekim 2011 (İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi E-Bülteni) - İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi

Yangın Kulesi / 25 Ekim 2011 (İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi E-Bülteni)

Bu hafta Van’daki deprem, bize hala depremden değil, insan eliyle yapılmış binalardan öldüğümüzü hatırlattı. Yıkıcı bir doğa olayının bu derece can almasına yol açan kolonları kesilmiş, dere kumu kullanılmış vs. binaların dikilebildiği piyasa dinamiklerine bırakılmış kentleşmeydi. Çevre Bakanlığı'nın Şehircilik Bakanlığı ile birleştirildiği ve başına da eski TOKİ Başkanı'nın getirildiği bu 'garip' günlerde, depremin de başka eşitsizlikler ve acılar yaratacak şekilde, önceden hazırlanmış ve paylaştırılmış kentsel dönüşüm projelerini meşru kılacak şekilde kullanılmasından da endişe ediyoruz. Barınma ve çalışma sağlığının birbirinden ayrılamayacağını bir kere daha hatırlatmak istiyoruz.
 
Aşağıda İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin haftalık periyotlarla çıkan elektronik bülteni "Yangın Kulesi"nin 18-25 Ekim tarihleri arasını kapsayan 11. sayısını okuyabilirsiniz...