Bir işçinin canına 24 bin lira bedel biçildi

İş cinayetinde yaşamını yitiren Murat Danacı’nın ölümü ardından açılan dava sonuçlandı. Davadaki tek sanığa verilen hapis cezası önce indirildi ardından da paraya çevrildi. 52 yaşındaki Taşeron İşçi Murat Danacı, Mayıs 2017’de İTÜ’de dış cephesini temizlemek için çıktığı binanın 3. katından düşerek hayatını kaybetmişti.

Tek sanığın yargılandığı İTÜ'deki iş cinayeti davası sonuçlandı. 22. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından taksirle bir kişinin ölümüne neden olma suçu gerekçesiyle asli kusurlu bulunan sanık, 4 yıl hapis cezası ile cezalandırıldı. Sanığa verilen ceza, yargılama sürecindeki ‘olumlu’ davranışları göz önüne alınarak altıda bir oranında indirim yapılarak 3 yıl 4 aya indirildi. 3 yıl 4 aylık ceza ise sanığa verilen “hürriyeti bağlayıcı cezanın suçun işleniş biçimi, şahsi, sosyal ve ekonomik durumu ve sabıkasız oluşu” göz önüne alınarak günlüğü 20 liradan toplam 24 bin 300 TL adli para cezasına çevrildi. Bu rakam da 20 ay taksite bölündü.

MURAT DANACI’NIN OĞLU OZAN DANACI: HUKUK BU
Murat Danacı’nın oğlu Ozan Danacı Evrensel’e konuştu.

“Ben hapis cezası bekliyordum ki, bundan sonra kamuoyu oluşsun ve başka insanların canı yanmasın” diyen Danacı şu ifadeleri kullandı: “Ben çalışma ekonomisi mezunuyum. Bu bölümü okurken iş kazalarının ne kadar ciddi olduğunu görüyorduk. Mahkemeye adım atmamış sanık için yakalama kararı çıkarıldı ama adam sanki sır oldu hiçbir yerde bulunamıyor. 4 yıl hapis cezası veriyorlar, hakim yargılama sürecindeki olumlu davranışlarını göze alıyor ve cezayı düşürüyor. Bu adam mahkemeye gelmemiş, yüzünü görmedik. Telefon açmadılar. Bu adam işçi olarak çalışan bir adamdı. Bizim milyarlarımız yok ki. Bu adamların zaten parası pulu var. 24 bin 300 TL ceza verildi. Taksit taksit kan parası mı desek, devlete yardım parası mı desek, bu paraya bu işi kapatıyorlar. Hukuk bu. Başka bir şey söyleyemiyorum. İstinafa gideceğiz"

(İstanbul/EVRENSEL)

Ozan Danacı (solda) ve Murat Danacı (ortada) | Fotoğraf: Ozan Danacı'nın arşivi