(14) Enerji-Sen’den İSKİ ve İGDAŞ’a çağrı: Sağlıklı bir çalışma ortamı için acil çözüm istiyoruz

DİSK/Enerji-Sen, “normalleşme” süreciyle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) İSPER adlı şirketine bağlı olarak, İSKİ ve İGDAŞ bünyesinde çalışan enerji işçilerinin çalışma koşullarının kötüleştiğini açıkladı.

Enerji-Sen, “İSKİ ve İGDAŞ’ta acil çözüm istiyoruz” başlığıyla yaptığı yazılı açıklamada, İBB bünyesinde çalışan su ve doğalgaz sayaç okuma, açma-kapama işçileri ve arıtma tesislerinde çalışan işçilerin pandemi sürecinin ilk günlerinde yaşadığı sıkıntıları birçok kez dile getirdiklerini hatırlattı.

“Taşeron şirket süreci yönetemedi”
Yaklaşık 2000 işçinin, 696 sayılı KHK ile “sözde” kadroya alındığını ancak gerek çalışma koşulları gerekse ekonomik açıdan hiçbir değişiklik olmadan çalışmaya mecbur bırakıldığını ve İSPER adlı “yeni model” bir taşeron şirketin bünyesinde istihdam edilmiş olduğunu belirten Enerji-Sen, devamla şunları kaydetti:

“İşçi arkadaşlarımız o süreç içerisinde kişisel koruyucu donanım malzemelerinden yoksun bir şekilde çalıştırılmaya zorlanmış, taşeron şirketin müdürü ile yapılan görüşmelerde şirket süreci yönetememiştir. Verilen malzemelerin yetersizliği yetmezmiş gibi işçilere de ‘Gerekli eğitimi aldım, sağlık sorunu yaşarsam sorumlusu benim’ diye kâğıt imzalatılmıştır. Bu süreci maalesef hep birlikte yaşadık ve gördük.”

“Sıkıntıların nedeni taşeron çalışma koşulları”
Enerji-Sen, “Sendikamızın ve işyeri temsilcilerimizin girişimleri ile çalışma koşullarına karşı ses yükselten enerji işçileri verdikleri mücadele ile yaşanılan sorunları dile getirmeyi başarmış ve asıl sorumlu olan İSKİ ve İGDAŞ yöneticilerini, İBB yetkililerini göreve davet etmiştir” dedi ve yaşanılan sıkıntıların nedeni olarak taşeron çalışma koşullarını işaret etti.

Sendika ayrıca, “İSPER” adlı taşeron şirketin bir an önce lağvedilmesi ve bu şirketin bünyesindeki işçiler ile kadrolu çalışan İSKİ ve İGDAŞ işçilerinin hukuklarının eşitlenmesi, sağlıklı bir çalışma ortamının yaratılması konusundaki taleplerini daha önce de yetkililere ilettiklerini kaydetti.

“Atılan adımlar yeterli olmadı”
“Yeni Normal Türkiye” olarak adlandırılan süreçte atılan adımların yeterli olmadığını ve vakaların tekrar arttığını belirten Enerji-Sen, “Geçmiş süreçten ders çıkaramayan taşeron şirket İSPER, gerekli tedbirleri almak yerine sahada günde ortalama 500 kapı çalan, haftanın altı günü çalışan işçilere beş adet burun teli olmayan kalitesiz maske vererek, eldivensiz ve dezenfektansız çalıştırarak, salgınının yayılmasını önlemek yerine davetiye çıkaran bir tutum içerisine girmiştir” dedi.

Bu süreç içerisinde birçok birimde COVID-19 vakalarının görüldüğünü ve bazı işçilerin karantinaya alındığını kaydeden Enerji-Sen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Karantinaya alınan işçilerimizin sayısı arttıkça iş yükü de kalan işçi arkadaşlarımızın omuzlarına binmiştir. Bu sorunları çözmek ile yükümlü olan İSPER adlı taşeron şirket ve İSKİ-İGDAŞ kurumları sorunlara kulak tıkamış, görüşme taleplerimizi reddetmiş ve üstüne sarı sendikaların talimatları ile muhalif kimlik taşıyan işçileri çalıştıkları kurumlardan sürgün etmiştir.”

“Yaşanılanlara seyirci kalmayacağız”
“Taşeron olarak çalışıyor olsalar bile işçilerimiz hususunda, 4857 sayılı yasanın 2. maddesinde de çok açık ifade edildiği gibi, ana işveren olan İSKİ ve İGDAŞ kurumları sorumludur” diyen devam eden Enerji-Sen, bu iki kurumun gerekli denetlemeleri yerine getirmek ve tüm eksik malzemeleri sağlamak zorunda olduğunu kaydetti.

Enerji-Sen, “Gerekli tedbirler alınmadığı ve işçiler arasında adalet sağlanmadığı takdirde buradan açıkça ilan ediyoruz ki; bir sonraki açıklamayı kurumlarınızın önünde gerçekleştireceğiz ve tüm memlekete adalet talebimizi bir kez daha duyuracağız” ifadelerini kullandı.

“Çözümün merkezinde işçi sağlığı olmalı”
“İSPER” adlı taşeron şirketin bir kez daha süreci yönetemediğini ve tüm işçilerin sağlığını hiçe saydığını, üst işverenlerin de bu duruma sessiz kaldığını belirten Enerji-Sen, devamla şu talepleri sıraladı:

1- Başta sağlıklı bir çalışma ortamının yaratılması için İSPER adlı taşeron şirket lağvedilmeli tüm çalışan işçiler İSKİ ve İGDAŞ kadrolarına alınmalıdır. Hatırlatırız ki 696 sayılı KHK, 2018 yılının nisan ayında kanunlaşmıştır. İSKİ ve İGDAŞ yönetimleri yasaları uygulamayarak suç işlemişlerdir ve işlemeye de devam etmektedirler. Ayrıca bu süreçte yaşanacak olan COVID-19 vakalarından da birinci dereceden sorumludurlar. Bu kurumları işçilerin sağlıklarına sahip çıkmaya davet ediyoruz. İBB yönetimi ve İBB Meclisi de ortaya çıkacak olumsuzluklardan asli olarak sorumlu olacaktır.

2- Çalışan işçiler için acil test yapılmalı, işçiler arasında yayılan hastalığın önüne geçilmelidir. Bu testler her hafta yenilenmelidir.

3- Kişisel koruyucu donanım malzemeleri kaliteli olmalı, bu malzemelerin düzenli ve yeterli temini sağlanmalıdır.

4- Çalışma saatleri esnetilerek sabah ve akşam yoğunluğunun yaşanmadığı süreçlere mesai başlangıcı sağlanmalıdır.

5- Bu kurumlardaki -şayet varsa- “pandemi kurulları”na bu işi sahada yapan işçilerden temsilciler dahil edilmelidir. Zira sorunu sahada yaşayan işçilerden gelecek veriler, üretilecek çözümler için gerçekçi bir bakış açısı sağlayacaktır.

6- Salgının ağırlaşacağı durumlar göz önüne alınarak: İSKİ ve İGDAŞ kadrosunda bulunan çalışanlara “idari izin” verilmesi durumunda aynı şekilde kadroları şu an İSPER’de bulunan açma-kapama, okuma ve arıtma tesislerinde çalışan tüm işçi arkadaşlara da “idari izin” verilmelidir.

Enerji-Sen, “Sağlıklı bir çalışma ortamının yaratılması için yaşanılan sorunlara acil çözüm istiyoruz. Bu çözümün merkezinde İŞÇİ SAĞLIĞI olmalıdır. Zira insan hayatından daha değerli bir şey yoktur” diyerek açıklamayı sonlandırdı.

Sendika.Org