Bakanlık çocuk işçi sayısını bilmiyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in çocuk işçiliğinin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışma yapılıp yapılmadığına dair verdiği soru önergesini yanıtladı.

Gürer, önergesinde Bakan Yanık'a;

Kayıt dışı çalışan çocuk sayısına ilişkin bir saptamanız var mıdır?
Türkiye de tespiti yapılan çocuk işçi yaş sınırı nedir?
Çocuk işçiliğinin tamamen ortadan kaldırılması için yasal denetlemelerle ve ağır caydırıcı cezai müeyyidelerle güvence altına alınması için yapılan çalışma bulunmakta mıdır?
sorularını yönettli.

Bakan sadece programdan bahsetti
Bakan Derya Yanık ise, çocuk işçiliğinin en kötü biçimleri olarak sokakta çalışmaya zorlanan çocukları risklerden korumak, ailelerine destek sağlamak için hizmetler sürdürdüklerini belirtti.

Bakanlıkta “Çocuk İşçiliği ile Mücadele Ulusal Programı” oluşturduklarını, bu çerçevede de “çocuk işçiliğine sıfır tolerans” ilkesiyle hareket ettiklerini dile getirdi.

2018’i Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı ilan ettiklerini belirten Yanık, “Çalışma hayatının tüm tarafları ile ortak deklarasyon imzalanmış, işbirliği ve koordinasyon içerisinde çalışmalar devam etmektedir” dedi.

81 ilde mobil ekipler oluşturduklarını anlatan Bakan Derya Yanık, Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla çocuklara ve ailelere destek verildiğini söyledi. Çocuğun ailesine yönelik rehberlik hizmeti verildiğinden bahseden Yanık, gerekli durumlarda aile hakkında adli işlem başlatıldığından ve yine gerekli görülmesi halinde çocuğun kurum bakımına alındığından söz etti.

Türkiye'de 16 milyondan fazla çocuk var
Ancak Bakan Yanık Gürer’in “Kayıt dışı çalışan çocuk sayısına ilişkin bir saptamanız var mıdır ve Türkiye de tespiti yapılan çocuk işçi yaş sınırı nedir?” sorularına cevap vermedi.

Gürer ise Türkiye genelinde 5-17 yaş grubundaki çocuk sayısının 16 milyon 457 bin kişi olarak tahmin edildiğini belirterek, Bakanlığın çalışmaları için “kağıt üstünde” eleştirisini yöneltti.

Gürer “Çocuk işçi sayısıyla ilgili bile bir çalışma yapmamış olan Bakanlığın, kağıt üzerinde olduğu belli olan önlemlerle bu sorunu çözme şansının olmadığı, soru önergesine verilen yanıtla net bir şekilde ortaya çıktı” diye konuştu.

Hikmet Adal / Bianet