İşçi sağlığı tehlikede! - Adnan Alin

İstanbul-Hadımköy’de bulunan Vizyon Apre fabrikasından hemen her sabah yayılan gaz ve kimyasal kokular, fabrikada ve aynı zamanda çok sayıda işçinin çalıştığı bölgede solunum yolu rahatsızlıklarına yol açıyor.

Çalışan işçilerin tedirginliğinin sürdüğü bölgede, çevre fabrikalardan gelen şikayetlerde yeterli önlemlerin alınmadığı yönünde ciddi iddialar bulunuyor. Yakın çevre fabrikalarda çalışan işçiler solunum zorlukları çekiyor. Çalıştıkları fabrikaların pencerelerini sürekli kapalı tutarak korunmaya çalışıyorlar.

İlgili bakanlığa çevre fabrikalardan bu yönde şikayetlerin yapıldığı, ancak tedbirlerin alındığına dair olumlu gelişme görmedikleri belirtiliyor. Vizyon Apre fabrikasının baca talimatı ve çevre sorunu odaklı şikayetin değerlendirilmesi ve gecikilmeden gerekli önlemlerin alınmasının yaşamsal önemde olduğu belirtiliyor.

Vizyon Apre, 1987 yılında kumaş üretim sektöründe işe başlayan ve 2000 yılında İstanbul-Güngören’de günlük 12 ton üretim kapasitesine sahipken, 2020 yılında İstanbul Hadımköy’ de kurulan günlük 45 ton üretim kapasitesiyle, halen Deniz Group bünyesinde örme kumaş, boyama, apre işlemleri yapılıyor. Halen Hadımköy Alpaslan caddesinde bulunan Deniz Group ve alt şirketlerin, AKP iktidarına yakın iş adamlarına ait olduğu duyumunu da ekleyelim.

Vizyon Apre şirket web sitesinde yapılan açıklamalarda “Çevre Faktörlerine Duyarlı Üretim!” başlığı dikkat çekiyor. “Enerji verimliliği projeleri ile kaynakları etkin bir şekilde kullanarak personellere verilecek gerekli eğitimler doğrultusunda çevreye duyarlı üretim yapıyoruz. Çevreye Duyarlı İstenilen normlara uyuyor, çevreye duyarlı üretim yapıyoruz.” Deniliyor.

Ancak Hadımköy tesisinde, fabrikadan yayılan gazların, yakın çevredeki iş yerlerinde çalışanlarda solunum yolları hastalıklarına neden olduğu, çevredeki ağaçların gazlardan etkilenerek sarardığı yönünde şikayetler devam ediyor. Hemen her sabah aynı riskli gazlı ortamda bulunan işçiler, işletmelerin camlarını kapatarak kendilerini korumaya çalışıyor. Şikayetlere ve para cezalarının kesilmesine rağmen üretim ve dolayısıyla sağlığı etkileyen gazların yayılması engellenmemektedir. Tesisin baca boy uygunluğu ve gazların geçirildiği filtrelerin bulunduğu iddialarına rağmen, çevrede şikayetler ve solunum yollarında görülen rahatsızlıklar devam etmektedir.

İşçi sağlığı açısından önlemlerin bir an önce alınmasını ve aynı zamanda bölgede çalışma sürdüren sendikaların da konuyla ilgilenmeleri gerektiğini bir öneri ve uyarı olarak belirtelim. (Fotoğraf ve videolar emek.org.tr)

29.09.2022

Video1

Video2