Demirkol: Bu yasayla kaza sayısında artış olacaktır

Demiryollarında serbestleşme ve özelleştirmenin önünü açacak Yasa Tasarısı'nı değerlendiren BTS Genel Başkanı Yavuz Demirkol, "Bu yasayla kaza sayısında artış olacaktır. Biz bu tasarıyı işimize, ekmeğimize bir saldırı olarak görüyoruz" dedi.
 
Meclis Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu'nda, TCDD Taşımacılık A.Ş'nin kurulmasını öngören Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleşmesi Hakkındaki Kanun Tasarısı kabul edildi.
 
YAVUZ DEMİRKOL: DEMİRYOLLARINI TASFİYE ÇALIŞMASI 18 YILDIR SÜRDÜRÜLÜYOR
 
Kanun tasarısına tepki gösteren Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Genel Başkanı Yavuz Demirkol, serbestleşme ve özelleştirme çabalarının yakın tanığı olduğunu dile getirerek, "18 yıldır demiryollarının yeniden yapılandırması adı altında tasfiye çalışmaları sürüyor. Yasa çıkmadan önce de devlet tarafından yapılan hizmet artık özel sektör tarafından yapılmaktadır" dedi. 5 bine yakın taşeron işçinin çalıştırıldığına dikkat çeken Demirkol, "Personel sayısı ve yolcu tren sayısı azaldı. Bu çalışmalar, neoliberal politikaların bir yansımasıdır" dedi.
 
'DEMİRYOLLARINDA ÖZELLEŞTİRME DÜNYA'NIN BİR ÇOK ÜLKESİNDE UYGULANDI SONRA VAZGEÇİLDİ'

Demirkol, şunları dile getirdi: "Dünyanın birçok ülkesinde yeniden yapılandırma adı altında demiryollarının özelleştirme çabaları yürütülmüştür. Bunun en tipik örneği İngiltere'dir. Demiryollarının ilk çıktığı ülkedir. Demiryollarının beşiği sayılır. 16 bine yakın demiryolu hattı bulunmaktadır. Burada özelleştirme çalışmaları sonunda altyapıda özelleştirilmiştir. Birçok kaza meydana geldikten sonra tekrar geriye dönüldü. Altyapı tekrar devlete kaldı." 

'EKMEĞİMİZE SALDIRI OLARAK GÖRÜYORUZ'
 
Şuan 3 bin şirketin faaliyet gösterdiğine dikkat çeken Demirkol, "Bu yasa Meclis'te yasallaştırıldığında artık Türkiye'de de üçüncü şahıslar kendi lokomotifiyle, personeliyle, vagonuyla tren çalıştırabilecekler. Ulaştırma Bakanlığı'nda yeni düzenleme ile lisans alan firmalar bunu yapabilecekler. Biz bu tasarıyı işimize ve ekmeğimize bir saldırı olarak görüyoruz" diye belirtti. Çalışma alanlarında daralmanın söz konusu olacağını ifade eden Demirkol, esnek, kuralsız ve güvencesiz çalıştırmanın dayatılacağına işaret etti. 

'BU YASAYLA KAZA SAYISINDA ARTIŞ OLACAK'
 
Bu yasa ile birlikte birçok kaosun yaşanacağına dikkat çeken Demirkol, "Şu anda birçok taşeron firmanın faaliyet gösterdiği alanda trafik emniyeti büyük önem arz edecektir. Kaza sayısında artış olacaktır. Yolcu ve yük taşıyıcıları bu hizmetlerden daha fazla ücret ödemek suretiyle yararlanmak zorunda kalacaktır. Personel sayısı gittikçe azalacaktır" diye kaydetti.

YASAYA KARŞI PLATFORM KURULDU
 
Demiryolları sektöründe örgütlü olan sendikalarla birlikte platform oluşturduklarını belirten Demirkol, platformla birlikte söz konusu tasarının yasallaşmaması için toplantılar alarak, mücadele etme kararı aldıklarını ifade etti. Tekrar biraya gelerek bu yasa tasarısını değerlendireceklerini sözlerine ekleyen Demirkol, mücadelelerine devam edeceklerini ifade etti.