DERİTEKS’te İSİG Kadın Meclisi Etkinliği

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kadın Meclisi, 19 Ocakta DERİTEKS’te deri işçisi kadınlara yönelik iş kazaları ve meslek hastalıkları konulu bir etkinlik gerçekleştirdi. Deri, tekstil, plastik, gıda, metal sektörlerinden kadın işçilerin ve ev kadınlarının katıldığı etkinlikte, deri sektöründe çalışan kadınların karşılaştıkları iş kazaları ve meslek hastalıkları anlatıldı. Etkinliğe UİD-DER Kadın Komitesinden kadınlar da katıldı.
 
Deri işçisi kadınlar, özellikle kullanılan kimyasallardan kaynaklı astım, alerji, karaciğer gibi hastalıklara yakalandıklarını, ağır kaldırmaktan bel fıtığı, boyun fıtığı olduklarını söylediler. Örneğin, kundura fabrikasında çalışan bir kadın işçi, kullandıkları yapıştırıcıların kokusundan kaynaklı eve gittiklerinde yarı baygın halde olduklarını anlattı. Bir başka deri işçisi ise astım olduğunu ve bir gün kullandıkları asitten kaynaklı nefes alamaz hale geldiğini, acile götürüldüğünü anlattı. Verilen maskelerin işlevsiz olduğunu, hem kimyasal maddelerin kokusunu doğrudan soluduklarını hem de çalıştıkları koşullara uygun olmadığını söyledi. İki tane maske üst üste taktıkları, hatta peçeteyle de kapattıkları halde işe yaramadığını anlattı. Kürk firmasında, 250-300 dereceyle çalışan makineleri kullanan bir kadın da havalandırmaların yetersiz olduğunu, bir yandan sıcaktan ter içinde kaldıklarını öte taraftan havalandırma için kapılar açıldığını, böylece cereyanda kaldıkları için sık sık hastalandıklarını dile getirdi. Gıda, tekstil, plastik sektöründe çalışan kadınlar da kendi işyerlerinden örnekler vererek yaşadıkları sorunları anlattılar. Kadın işçiler meslek hastalıkları ve iş kazalarının yanı sıra, en can yakıcı sorunların başında kreş sorununun geldiğini de belirttiler.
 
Kadın işçiler, gerek meslek hastalıkları ve iş kazalarına gerekse uğradıkları her türlü baskıya, tacize, haksızlığa karşı birlikte örgütlü mücadele verilmesi gerektiğini vurguladılar. Sorunların sınıfsal bir sorun olduğu, çözümünün sendikalarda örgütlenmekten ve buralarda daha fazla yer almaktan geçtiği öne çıkartıldı.