İSİG Kadın Meclisi Tuzla'daydı

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kadın Meclisi 19 Ocak Pazar günü  Deriteks Sendikası ev sahipliğinde gerçekleştirdi. 
 
SGBP Kadın Koordinasyonu destek verdiği  etkinlikte; Deri, Tekstil, Plastik, Gıda, Metal sektörlerinden kadınlarla, ev kadınları karşılaştıkları iş kazaları, sağlık sorunları, meslek hastalıklarını anlattılar. 
 
Deri ve tekstil sektörüne giren işyerlerinde kullanılan kimyasalların solunum, alerji, karaciğer hastalıklarına sebebiyet verdiği, gıda ve plastik sektöründeki işyerlerinde ise  ağır kaldırmaktan kaynaklı bel ve boyun fıtığı gibi sağlık sorunlarını yaşadıklarını söylediler. İşyerinde cinsel taciz ve mobbing ise kadın işçilerin ortak sağlık sorunları arasında yer alıyordu. 
 
Örgütlenmenin önemi
 
Kadın çalışanların altını çizdiği sorunlardan bir de kreş sorunuydu. 
 
Kadınlar çalışma hayatında karşılaştıkları her türlü sorun karşısında örgütlenmenin ve sendikalaşmanın önemine değindi.  Kadın çalışanlar, örgütlenme sonrasında yönetimlerde daha fazla söz hakkının olmasını istediler. 
 
İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kadın Meclisi bir sonraki toplantısını 26 Ocak Pazar  günü yapacak. Toplantı yeri ve saati daha sonra bildirilecek.