Aydın'da mültecileri taşıyan bot alabora oldu: 22 kişi yaşamını yitirdi

Aydın'ın Kuşadası İlçesi'nden, Yunanistan'ın Sisam Adası'na (Samos) geçmek isterken bindikleri tekne batan mültecilerden aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu 22'sinin cesedine ulaşılırken, 36'sı sağ kurtarıldı.

Yunan Sahil Güvenlik ekiplerinin, kurtarılan mültecilerin ifadelerinden kayıp olduğunu belirlediği 10 kadar mülteciyi ise arama çalışmalarının sürdüğü öğrenildi.

Samos Adası'nın 4 mil kadar açığında avlanan Yunan balıkçılar, suda mülteciler olduğunu farkedip, durumu Sahil Güvenlik'e bildirdi. Bir yandan da mültecileri teknelerine alarak kurtarmaya çalıştı. Sahil Güvenlik ekiplerinin de gelmesiyle Suriye ve Iraklı oldukları belirlenen toplam 36 mülteci sağ olarak kurtarıldı. 12'si kadın, 4'ü çocuk toplam 22 mültecinin ise cesedine ulaşıldı. Mültecilerin ifadelerinden 10 kadar mültecinin ise kayıp olduğu belirlendi. Kuşadası'ndan Sisam Adası'na geçmek isterken bindikleri 10 metrelik teknenin fırtına nedeniyle su alması sonucu battığıöğrenilen mültecilerin uzun süre suda kaldıkları için donmak üzere olan 6'sının hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Yunanistan"ın "www.iefimerida.gr" adlı internet sitesi olayı okuyucularına duyururken, dalgıçlar ve koster aracılığı ile çıkarılan teknede kucağında 1 yaşında bebeğiyle bir kadının boğularak öldüğünün de ortaya çıktığına haberinde yer verdi. Kayıp mültecilerin bulunması için Yunan Sahil Güvcenlik ekiplerinin iki helikopter ve üç sahil güvenlik botuyla bölgede arama çalışmalarının sürdüğü bildirildi.