Soma Katliamı davası 20 Şubat’a ertelendi

Soma Katliamı’na ilişkin davanın 15. Duruşmasının son celsesi bugün görüldü. Tutuklu sanıkların tahliye ve davayı uzatma taleplerinin reddine, vareste tutulma taleplerinin kabul edilmesine hükmeden mahkeme davayı, savcının esasa ilişkin mütalaasını vermesi için 20 Şubat’a ertelendi.

Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği katliama ilişkin 6’sı tutuklu 46 kişinin yargılandığı davanın 15. duruşması Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmanın savcının esasa ilişkin mütalaasını vermesi beklenirken, tutuklu sanıkların tutukluluğunun devamına karar veren mahkeme savcının mütalaası için davayı 20 Şubat’a erteledi.

Bugün görülen duruşmada, katliamda yaşamını yitiren madencilerin ailelerinin avukatlarından Selçuk Kozağaçlı esasa ilişkin son beyanlarını sundu. Sanıkların katliamdaki sorumluluklarını reddettiğine değinen Kozağaçlı, katliam ardından ortaya çıkan gerçeklerin bunu göstermediğini anlattı. Aksine sanıkların kasıtlı cinayet suçuyla cezalandırılmaları gerektiğini ortaya koydu.

Müşteki avukatlarının beyanları ardından sanıkların ve avukatlarının beyanlarıyla devam edildi. Sanıklar ve avukatları beyanları için 3 ay süre ve tahliye taleplerinde bulundu.

Verilen aranın sonrasında söz alan duruşma savcısı, bugünkü beyanları da değerlendirmesi için esasa ilişkin mütalaası için mahkemeden süre talep etti. Savcının konuşmasının devamında kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıkların tahliye ve 3 ay süre taleplerinin reddine, davanın da 20 Şubat’a ertelenmesine karar verdi. Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların duruşmadan vareste tutulma taleplerini ise kabul etti.