TOKİ inşaatında sakat kalan işçiye adalet yok!

TOKİ inşaatında iş kazası geçirerek sakat kalan işçi, hukuk mücadelesi vererek kazandığı tazminatı hâlâ alamadı.

DHA’nın haberine göre, TOKİ’nin Elazığ’da yaptırdığı Genç Osman İşitme Engelliler Okulu inşaatında çalışan 24 yaşındaki İdris Okşak, 2010 yılında inşaatın beşinci katından düşerek ağır yaralandı. Altı gün yoğun bakımda kalan ve çok sayıda ameliyat geçiren Okşak, sol kolunu tamamen kullanamaz hale geldi. Soruşturmayı yürüten savcılık, Okşak’ın kendi dikkatsizliği sonucu düştüğünü iddia ederek takipsizlik kararı verirken, TOKİ inşaatını yapan taşeron firmanın iş kazasını SGK’ye bildirmediği ortaya çıktı.

Bunun üzerine Okşak, hem TOKİ hem de taşeron firma sahibi Şükrü Bingöl aleyhine tazminat davası açtı. Dava kapsamında hazırlanan bilirkişi raporunda işçiye emniyet kemeri, baret , eldiven gibi donanımlar ile iş güvenliği eğitiminin verilmediği, şantiyede iş güvenliği uzmanının bile bulunmadığı tespit edildi. Bunun üzerine mahkeme, 24 Aralık 2014’te TOKİ ve taşeron firmanın işçiye 236 bin lira tazminat ödemesine hükmetti, ancak TOKİ’nin ‘Bizim sorumluluğumuz yok’ şeklindeki itirazını kabul eden Yargıtay kararı bozdu. Yeniden yapılan yargılamada, mahkeme bu kez tazminatın tümünü taşeron firmanın ödemesine karar verdi.

Bu karara da Okşak’ın avukatı Barış Yavuz itiraz etti. Bu itiraz henüz Yargıtay’da sonuçlanmadı. Taşeron firma sahibi Şükrü Bingöl’ün dava nedeniyle bütün malvarlığını yakınlarına devrettiğini belirten Yavuz, “Şantiyenin her yerinde TOKİ levhası varken asıl işveren TOKİ’nin sorumlu olmadığını ileri sürmek, işçinin yaşam hakkının ne kadar değersiz olduğunu gösteriyor” dedi.