Torunlar şantiyesinde katledilen işçiler için adalet çağrısı

Torunlar Center iş cinayetinde hayatını kaybeden 10 işçinin ailelerinin avukatları, 11 Mayıs Perşembe günü saat 10.30'da İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek dava öncesinde duyarlı kamuoyunu adalet arayışına destek vermeye çağırdı. 

"İşçi Yakınlarının Avukatları" imzasıyla yapılan açıklamada şöyle denildi: 

"Türkiye, iş kazaları ve iş cinayetlerinde Avrupa birinciliği ve dünya üçüncüsü konumunu maalesef korumaya devam ediyor. Türkiye’deki sembol iş cinayetlerinden birisi olan Torun Center şantiyesindeki asansör faciası nedeniyle devam eden dava, emekten, insandan ve adaletten yana tüm kesimlerin ve kişilerin desteğine, ilgisine ihtiyaç duyuyor.

Hatırlayalım! Torun Center katliamında, 'kaza' göz göre göre gelmişti. Torunlar, daha hızlı üretim ve rant elde etme adına temel iş güvenliği tedbirlerini dahi almadan göz göre göre katliama davetiye çıkarmış; TOKİ, yasal sorumluluğu olmasına rağmen iş güvenliği tedbirlerini denetlememiş; iş güvenliği firması, işçilerin iş güvenliği eğitimi almadan asansörlerde çalıştırılmasına ve arızalı asansörlerin çalıştırılmasına göz yummuştu. Asansörler, bu faciada önce de defalarca benzer arızalar yapmış, benzer şekilde 2., 3. katlardan düşmüştü. Bu katliamdan birkaç ay önce, yine bir asansör 'kazasında' Erdoğan Polat isimli işçi can vermiş, müfettişler işyerinde 20 kalemde iş güvenliği tedbiri eksikliği tespit etmişti. Ancak bu eksikliklerin hiçbiri giderilmeden, işin aksamaması için çalışma tüm hızıyla, gece-gündüz devam etmişti. Torunlar işvereni de, sahadaki işveren temsilcileri de, asansör firması yetkilileri de, asansör arızalarını bildikleri halde, aynı asansörlerle işin sürdürülmesini sağlamışlar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da bu duruma göz yummuş, denetim görevini yerine getirmemişti.

Sonuç olarak İstanbul’un orta yerinde insan hayatı hiçe sayılarak, bu koşullarda devam eden lüks bir rezidans inşaatında, asansör 32. kattan düşerek 10 işçiye mezar olmuştur.

İş cinayetinde yaşamını yitiren ailelerin vekilleri olarak, tüm meslektaşlarımızı, sendikaları ve tüm emek örgütlerini; yargının, patronlar ve tüm sorumlular için cesaretlendirici cezasızlık pratiğine son vermesini sağlamaya, işçiler için adalet arayışına destek vermeye, duruşmaları takip etmeye çağırıyoruz."

NE OLMUŞTU? 

Mecidiyeköy’de Torun Center inşaatındaki asansör 6 Eylül 2014 günü saat 19.20'de içinde bulunan işçilerle birlikte 33’üncü kattan zemine çakılmış, 10 işçi hayatını kaybetmişti. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde Şubat ayında görülen iş cinayeti davasında savcı, 25 sanıktan dokuzunun cezalandırılmasını, 16 sanığın beraatını istemişti. Duruşma 11 Mayıs Perşembe gününe ertelenmişti.