Soma Katliamı davası sürüncemede bırakılıyor

13 Mayıs 2014’te Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği katliama ilişkin davanın dün görülen duruşmasında, değişen mahkeme heyeti tutuklu sanıklardan vardiya amiri ve emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik’in tahliyesine hükmetti. Ayrıca, aylardır savcının mütalaasının beklendiği davada, katliamın sorumlularının ortaya attığı “sabotaj” iddiası üzerinden Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı, “gizlilik” kararıyla yürütülen soruşturma bahane edilerek dava yine ertelendi.

Maraş’ta Afşin-Elbistan B Termik Santrali için kömür üretimi yapılan madendeki katliama ilişkin davayı yöneten Salih Pehlivanoğlu’nun mahkeme başkanlığına atandığı dava dün görülmeye devam etti. Sanıklar ve avukatları “sabotaj” iddialarını savunmaya devam ederken, hazırlanan bilirkişi raporlarını da reddederek yeni rapor hazırlanmasını talep ettiler. Madenci aileleri ise sanıkların iddialarına ve yalanlarına tepki gösterdi.

Davayı 9 Ocak 2018 tarihine erteleyen mahkeme heyeti, soruşturmanın başından beri tutuklu bulunan vardiya amiri ve emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik’in adli kontrol şartıyla tahliyesine hükmetti. Öte yandan, sanık avukatlarının, yeni bilirkişi raporu hazırlanması talebi reddedildi.

Duruşmanın ardından madenci ailelerinin avukatlarından Selçuk Kozağaçlı açıklamalarda bulunarak davanın yeni açılan soruşturma bahanesiyle sürüncemede bırakılarak suç işlendiğini vurguladı. Tahliye kararını “aileleri perişan etmek dışında bir anlamı yok” diye yorumlayan Kozağaçlı, “Bugün tahliye edilen vardiya amiri maden teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik, bu 301 ölümden sorumluydu, hala daha sorumludur” ifadelerini kullandı.

Soma davası devam ederken “sabotaj” iddiaları üzerine başlatılan soruşturmaya değinen Kozağaçlı “gizlilik” kararına tepki gösterdi. Soma Katliamı davasının sürüncemede bırakıldığına dikkat çeken Kozağaçlı şunları söyledi:

“Burada devam etmekte olan bir ağır ceza dosyası var iken, bir şüphelisi olmayan, bir şikayetçisi olmayan, içerisinde tek evrak olmayan boş dosyada gizlilik iddiasıyla ne yargıçlara, ne bizlere gösterilmeyen hazırlık soruşturması bahane edilerek bu dava sürüncemede bırakılabilir mi?

“Manisa Cumhuriyet Başsavcısından, soruşturma savcısından, duruşma savcısından, Akhisar Başsavcısından sorduğumuz şey; nedir bu hazırlık soruşturması? Devlet sırrı gibi gizlediğiniz şey nedir? Her ne ise bizim müvekkillerimizin çocuklarını öldürdü. Bu iddia ile söylüyorsunuz bunu. Neden bizden gizli? Biz bu dosyanın sahibiyiz. Biz bu katliamda ölenlerin haklarını savunmak için buradayız. Eğer siz de bunu arıyorsunuz neden bizden gizliyorsunuz? Bunlar suçtur. Hiç kimse sürmekte olan bir ceza davasını bu şekilde etkilemeyi, yönlendirmeyi, sürüncemede bırakmayı deneyemez. Böyle bir hakkı yoktur. Yargıyı etkilemek suçudur.”