Adalet için yürüyen Somalı aileler Tuzla’da işçilerle buluştu

Somalı ailelerin adalet yürüyüşü üçüncü gününde (14 Temmuz) Tuzla’da başladı. Tuzla Tersane işçilerinin yoğun olduğu İçmeler Köprüsü’nde işçilerle buluşuldu. Vardiyalarına giden işçilerle açıklama boyunca “işçi ölümlerine, işçi katillerine, emek düşmanlarına, işçi kanıyla büyüyen patronlara” karşı adalet talebinin işçiler için bayrak yapılması gerektiği vurgulandı. Tuzla’da Somalı aileleri DİSK/Limter-İş işçileri ve yöneticileri karşıladı. Ayrıca açıklamaya HDP, ESP, KÖZ ve Halkevleri de katıldı.

DİSK Limter-İş adına Kamber Saygılı şu ifadelere yer verdi:

Yıllarca bu mahkemelere devam ettiler ve yıllarca bu mahkemelere gelip giden Somalı aileler mahkemeden çıkan karar isyan ettiler ama mücadeleyi bırakmadılar. Bu adaletsizliğe karşı seslerini yükseltmeye çalışıyorlar. Biz DİSK’e bağlı Limter-İş Sendikası ve tersane işçileri olarak adalet arayan Somalı Ailelerin yanındayız. Bugün Somalı Aileler Tuzla Tersanesi işçileri ile birlikteler. Adalet yürüyüşü işçi sınıfının ve ezilenlerin yürüyüşüdür. Bu yürüyüş Adalet yürüyüşüdür. Bu yürüyüş vicdan yürüyüşüdür.

Somalı aileler adına madenci Uğur Çolak’ın babası İsmail Çolak şu ifadelere yer verdi:

Ülkemiz her gün 5 işçinin öldürülmesi ile rekora koşuyor. 13 Mayıs bizler için mahşer yeridir. Bizler biliyoruz ki eğer 301 canımızın davasında adalet sağlansaydı bütün işçiler kazanacaktı. Ama eğer kaybedersek memleketin her ocağı, her şantiyesi, her tersanesi yeni Somalara gebedir diyorduk. Bende maden işçiliği yaptım. Yerin altını iyi bilirim. Sizlerde yerin üstünü iyi bilirsiniz. İşçi için yerin altı da yerin üstü de birdir. Kölece koşullarda, denetimsiz, sağlıksız çalıştırılıyoruz. Bu ölüm düzenine dur demeli yan yana gelmeliyiz. Alnının teri emeğine karışanlar kuracak adil bir ülkeyi. Biz bu ülkede olmayan adaleti topraktan çıkarmak için Ankara’ya gidiyoruz.

Somalı aileler, Adalet Buluşması’nın 5’inci durağı Kocaeli’de bugün (14 Temmuz) saat 19.00’da 61 gündür hakları için direnen Flormar işçileri ile İnsan Hakları Parkı’nda buluşmak üzere yola çıktı.

Sendika.Org