11 işçinin öldüğü Esenyurt çadır yangını davası görüldü

İstanbul Esenyurt’taki Marmara Park AVM inşaatında 7 yıl önce barındıkları naylon çadırlarda çıkan yangında hayatını kaybeden 11 işçiyle ilgili davaya bugün devam edildi.

Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Marmara Park AVM’nin müteaahidi Kayı İnşaat yetkileri katılmadı. Mira Teks’te danışman olan Cemal Birol Meral tanık olarak savunmasını yaptı. Meral, inşaat işleyişiyle ve denetlemeyle ilgili görevi olmadığını belirterek “İşverenim Hakan Mintaş. Başka kimseye bağlı değilim. Ömer Faruk Yılmaz Mira Teks’te mesai arkadaşım, danışman. Altüst ilişkim yok. Mira Teks müşteri ilişkilerinden sorumluyum. Sigortalıyım. Sorumluluğum yok. Kayı İnşaat-Mira Teks arasındaki iş sağlığı ve güvenliği hizmet sözleşmesinde imzam var” dedi.

“Mahkeme huzuruna gelmediler”
Adalet Arayan İşçi Aileleri’nin hukukçularından Avukat Gökhan Küçük duruşma sonrasında şunları söyledi:

Olayın üzerinden 8 yıl geçti fakat ilerlememiz zor oluyor. Yargıtay 12. Ceza Dairesi, Kayı İnşaat ve Mira Teks yetkilileri hakkında mahkemeye ‘Suç duyurusunda bulun, dava açılmasını sağla ve sanıkları yargıla’ dedi. Biz bu aşamaya gelebilmek için bile 2 yıldır uğraşıyoruz. Gelin görün ki Kayı İnşaat yetkilileri Coşkun Yılmaz, Orhun Kartal, Ahmet Şakarcan ve Vehbi Ergin Öztürk mahkeme huzuruna gelmediler. Daha önce yaptıkları gibi mahkeme huzurundan kaçtılar. Tabii bütün bunlar 11 işçinin yanarak can verdiği bir olayda yakınlarının karşısına çıkma cesaretlerinin olmaması ve bilumum benzeri kurtuluş çabaları.

Davanın bir sonraki duruşması 22 Kasım’da görülecek.

Ne olmuştu?
2012’de Esenyurt Marmara Park AVM inşaatında çalışan işçiler naylon çadırlarda kalmaya zorlandılar. Yasak olmasına ve inşaat kurul toplantılarında yapılan risk tespitlerine rağmen bu uygulamadan vazgeçilmedi. Acil çıkış kapısı dahi olmayan çadırlarda 11 Mart 2012’de yangın çıktı, 11 işçi hayatını kaybetti. Çadır yangınında hayatını kaybedenlerin aileleri avukatlarıyla birlikte yedi yıldır adalet arıyor.

9 Temmuz 2015’te Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi kararını verdi. 11 işçinin hayatını kaybetmesinin gerçek sorumluları olan ECE Gayrimenkul, Marmara Park AVM, Kayı İnşaat, Mira Teks ve kamu idareleri belgeler, tanık ifadeleri ve iddianameye rağmen sorumsuz bulundu. Firma sahipleri yargılanmadı, sadece firma çalışanları yargılandı.

Ailelerin itirazı üzerine dosya, Yargıtay 12. Ceza Dairesi’ne gönderildi. 4 Kasım 2016’da duruşması görüldü. 30 Haziran 2017’de Yargıtay, dosyanın kararı veren mahkemeye iadesine hükmetti. Yargıtay 30 Haziran 2017’de Kayı İnşaat Yönetim Kurulu üyeleri ve Mira Teks yönetimi hakkında da iddianame düzenlenmesi gerektiği ve sanıkların kusurları bakımından bilinçli taksirin tartışılması gerekçeleri ile yerel mahkeme kararını bozdu.

Sendika.Org