Vicdan ve Adalet nöbetinin 84'üncüsü gerçekleştirildi

Adalet Arayan işçi Aileleri, 84. Vicdan ve Adalet Nöbeti'ni Beyoğlu'nda bulunan 1 Umut Derneği önünde gerçekleştirdi. Nöbete CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da katıldı.

Aileler adına basın metnini iş cinayetinde eşini kaybeden İdris Çabuk okudu. 75. nöbetlerinden beri Galatasaray Meydanı'nın kendilerine yasaklandığını anımsatan Çabuk, bu yasağın kaldırılmasını istedi. Çabuk, 2018'te en az 1872 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını kaybettiğini aktardı.

Bu ay İhlas Gazetecilik A.Ş.'de iş cinayetiyle hayatını kaybenden Serhat Alkurt'un hayatını kaybettiğini dile getireceklerini söyleyen Çabuk, "Alkurt uzun yıllar web üretim işçisi olarak çalışıyordu. Görev tanımında depo çalışanı olmak, nakliye-indirme-bindirme işlerinde bayrakçılık ve gözetleyecilik yapmak yoktur. Görev tanımı olmayan bir işte görevlendirdirildiği için hayatını kaybetmiştir" dedi.

'ÖLEN İŞÇİ SORUMLU TUTULDU'

Bilirkişinin ise Alkurt'un kusurlu bulduğunu söyleyen Çabuk, "İş yeri amirinin bile işçi sağlığı ve iş güüvenliği eğitimi almadığı yerde hayatını kaybeden işçi nasıl sorumlu tutulur" diye sordu.

11 Mart 2012'de Esenyurt Marmara Park AVM inşaatında 11 işçinin yanarak hayatını kaybettiğini hatırlatan Çabuk, duruşmalarının Mayıs'ta görüldüğünü kaydetti. Çabuk, "Biz geride kalarak en son canı yananlar başka canlar yanmasın diye diğer ülkelerde olduğu gibi 28 Nisan İş Cinayetleri'nde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü ilan edilmesini istiyoruz" diye belirtti.

Galatasaray'ın yasaklanmasının Anayasa'ya aykırı olduğunu vurgulayan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, "Ayrıca AİHM de bu hakkı güvence altına almıştır. Türkiye'den yapılan birçok başvuruda Türkiye'yi AİHM birçok kez mahkum etmiştir bu konuya ilişkin. Buna rağmen şiddete başvurmayan bu ailelere Galatasaray'a yasaklanmıştır. Bunu yapanlar bakımından da görevi kötüye kullanma suçudur. Açıkça anayasaya aykırı olan bu suç bugün yargılanmıyor olabilir ama bir gün yargılanacaktır" dedi.

'SORUMLULARIN CEZASINI ÇEKMESİNİ İSTİYORUM'

Serhat Alkurt Annesi ise "Çocuğum işine gitmişti. Yapmaması gereken işler yüklemişler. İşini en iyi şekilde yapmak isteyen bir insandı, verilen görevi yapmak istedi. Çocuğuma fazlasıyla görev yükledikleri için hayatını kaybetti. 3 seneye yakındır çocuğumu özlüyorum. İnsanın canının kıymetinin olmadığını gördüm. Öyle olmuş olsaydı çocuğum ölmüş olmazdı. 3 senedir birçok avukat değiştirdik bizi savunmuyorlardı. Hakkımızı savunmak için buradayız. İş güvenliği sağlanmamış ben bu acıyı yüreğimde yaşıyorum, bunu yaşayan bilir. Cezalarını çekmelerini istiyorum" şeklinde konuştu.

'ETKİSİZ BİR YARGILAMA SÜRÜYOR'

Esenyurt Marmara Park AVM'de katledilen işçilerin avukatı Berrin Demir, "İşçilerin barındırıldığı çadırda çok büyük iş cinayetleri çıkabileceği raporu olduğu halde firma işi durdurmadi ve 11 işçi hayatını kaybetti. Savcılık ilk hazırladığı iddianamede firma yetkililerini değil daha alt kademedeki sorumlularını sorumlu tuttu ve yerel mahkeme buna göre ceza verdi. Yargıtay bu kararı bozdu ve patronları yargılamak gerektiğini belirtti. 8 yıl aradan sonra şirket yetkililerin sanık olmasını saglayabildik ama bu yetkililer talimatla başka bir yerde ifade verdirttiler. Mahkeme salonda çapraz sorgu yapma imkanımız olmadı, mahkeme heyeti defalarca değişti, dolayısıyla etkisiz bir yargılama sürüyor" diye kaydetti.

ETHA