Makina Mühendisleri Odası'nın Raporu - Cem Şahan

2  Ekim’de  Samsun’da  sonuçlanan  bir  iş  cinayetine  dikkat  çekmiştim:
 
‘’Samsun`da, asansör boşluğunda internet kablosu döşeyen genç, asansörün hareket etmesi sonucu sıkışarak feci şekilde can verdi. Murat Saygılı internet kablosu döşenmek için Cedit Mahallesi Gençlik Caddesi`ndeki Gürkan Apartmanı`na gitti. Asansör boşluğundan internet kablosu çekmeye çalışan Murat Saygılı, asansörün aniden hareket etmesi sonucu boşlukta sıkıştı. Ağır yaralanan Saygılı, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.’’
 
Ve  devam  etmiştim:
 
Sermayenin daha fazla kar uğruna emekçilerin yaşamlarını hiçe saymalarını ve bu noktada işçi sağlığı ve güvenliğinin piyasalaştırılmasının bir göstergesi olan Samsun’daki iş  kazalarını önlemek  mümkündür. İş kazaları ve meslek hastalıkları önlenebilir. Önlenebilir oldukları için bu kazalara ‘İş Cinayeti’ diyoruz. Çalışma Bakanlığı ve kentteki  bileşenleri  bu iş cinayetlerinden sorumludur..
 
Sorumlulardan  bir  açıklama  gelmedi..
 
Kamuoyunu  bilgilendirici  bir  bilgilendirme  yapılmadı.
 
8  Ekim’de  Makine  Mühendisleri  Odası’nın  bu  cinayet  ile  ilgili  teknik bilgileri  içeren  bir  rapor  hazırladığını gazetenizolsun.com  haber  sitesinden  öğrendim. Bu  sahip  çıkılmaya, teknik  rapora  ve  ezber  bozan  bu  çalışmaya  karşı  bir  sevinç  duydum..
 
Açıklama  şöyle:
 
‘’Yaptığımız teknik incelemede kazada hayatını kaybeden işçinin apartmana internet kablosu çekmek için asansör kuyusunun içerisinde çalışma yaptığı, apartmanda kablo tesisatları için boşluk bulunmasına rağmen, işçinin kabloyu ısrarla asansör kuyusunun içerisinden geçirmek istediği, ölen işçinin apartman yetkililerinde bulunması gereken 'Asansör Kilit Açma Anahtarı’nın kendisinde bulunduğu, asansör kuyusu içerisinde çalışma yapılırken, yazılı herhangi bir onay alınmadığı, asansör kuyusu içerisinde çalışma yapılırken, herhangi bir asansör firmasına haber verilmediği, asansör kumanda panosunda köprü (direk bağlantı) olmadığı, hayatını kaybeden işçinin 1.kat ve 2. kat arasında kapıyı açıp asansörü yarıda durdurarak kablo çekmeye devam ederken asansörün hareket etmesi neticesinde kabinle kapı arasında sıkışarak ağır yaralandığı ve hastanede hayatını kaybettiği tespit edilmiştir’’
 
Nedir  bu kaza mıdır?
 
Hangi  açıdan  bakarsanız  bakın  ağrı  ihmal, kasıt  ve  iş  güvencesizliği  var.
 
………………
 
Geçen  hafta, İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin İş Kazaları Eylül  Ayı Raporu yayınladı. Bu rapora göre eylül ayında 60 işçi, mühendis, doktor, teknisyen, öğretmen, memur hayatını kaybetti.
 
İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin basın taramasıyla gerçekleştirdiği eylül raporunda sektörel düzeyde ortaya çıkan rakamlar şöyle:
 
*Madenlerde dört kişi hayatını kaybetti, biri Altın madeninde çalışan bir mühendis olmak üzere dört kişi de yaralandı.
*Belediyede çalışan altı işçiden dördü kanalizasyon işçisi olarak çalıştıkları yerde göçük altında kalarak, biri temizlik yapan ve diğeri şoför olarak çalışan ikisi de trafik kazasında yaşamını yitirdi.
*Enerji sektöründe inşaat halindeki barajlarda hayatını kaybeden işçi sayısı beş, yaralanan işçi sayısı iki.
*İnşaat sektöründe ise en az 50 işçinin yaralanma ve 17 işçinin hayatını kaybetme haberi basına yansıdı.
*Gıda sektöründe bir işçi yaralandı.
*Ağaç sektöründe dört yaralanma oldu, bir kişi de hayatını kaybetti.
*Tarım-Orman sektöründe, çoğunluğu kadın ve çocuklar olmak üzere 78 kişi trafik kazasında yaralandı veya zehirlendi. İki kadın tarım işçisi hayatını kaybetti.
*Tekstil sektöründe bir kadın işçinin mobbing vakası basına yansıdı. Bu sektörde iki erkek kişi hayatını kaybetti, 29 yaralanma yaşandı. Yaralananların 16'sı kadın işçi.
*Eğitim sektöründe işsiz bir kadın öğretmen adayı intihar etti.
*Nakliyat sektöründe bir ölümlü kaza yaşandı. Havalimanında bir kadın güvenlik görevlisi kaza geçirdi.
*Konaklama sektöründe 18 kişi trafik kazasında yaralandı, bir işçi öldü.
*Metal sektöründe altı işçi yaralandı; bu kazalardan biri sırasında yangın söndürmek için fabrikada çalışan itfaiye erlerinden ikisi de yaralandı.
*Çimento cam sektöründe iki ölüm, sekiz yaralanma haberi basına yansıdı.
*Tersane-gemi söküm alanında ve gemi inşa alanında birer işçi hayatını kaybetti. Gemi inşa ve tamir alanında ise meslek hastalığına yakalanan iki işçinin yanı sıra bir de işitme kaybı sorunu basına yansıdı.
*Sağlık sektöründe diş teknisyenlerinin ikisi silikosis hastalığına yakalandı.
*Sektörü belirlenemeyen iş kazası haberlerinde ise 27 yaralı ve sekiz hayatını yitiren kişi kayıtlara geçti.
 
………………
 
Kentsel  duyarlılık  gösterenlere  samimi  bir  teşekkür..