Devlet TMMOB'nin hasar tespit çalışmalarına destek teklifini reddetmişti!

Van'daki ilk depremin ardından TMMOB, Van'da valilik ve yerel yönetimleri ziyaret ederek hasar tespit çalışmaları için nitelikli ve yeterli sayıda mimar ve mühendisi bölgeye sevk etme teklifinde bulunmuş, ancak bu teklif kabul görmemişti.

Van'da dün gece 21:23'te gerçekleşen 5.6 büyüklüğündeki depremde 20'den fazla bina yıkıldı. Yıkılan binalar arasında en fazla tartışılan, Van merkezdeki Bayram Otel. Otelde gazeteciler ve yardım ekipleri kalıyordu, çok sayıda kişi enkaz altında kaldı.
 
Ve herkes aynı soruyu sormaya başladı: Bu binaların hasar tespit çalışmaları yapılmamış mıydı? Devlet nasıl oldu da, deprem uzmanlarının sağlam bir binayı asla çökertmeyecek bir büyüklük olduğunu söyledikleri 5.6 büyüklüğündeki bir depremde yıkılacak kadar hasarlı bu otelin kullanılmasına izin verdi?
 
AKP, binaların yüzde 95'inin ön hasar tespit çalışmalarını yaptıklarını açıkladı. Otelin sahibi de binanın hasar tespitinin yapıldığını belirtti.
 
Bu durumda akla gelen, bu çalışmaların niteliksiz, baştan savma yapılmış olduğu.
 
Ve bu noktada, akıllara TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı'nın hafta başındaki açıklamaları geliyor. Soğancı, soL Radyo'da yayınlanan Ankara Havası programında Van depreminin ardından bölgeye yaptıkları ziyareti aktarırken, binaların hasar tespit çalışmalarını yapmak için TMMOB'un yeterli sayıda nitelikli mimar ve mühendis üyesi olduğunu, ancak devlete yardım önermelerine rağmen devletin bunu kabul etmediğini söylemişti.
 
Soğancı şunları söylemişti: "Bir teknik heyet, yani devletin olanakları içinde mühendis ve mimarlar yapıları gözlemleyerek 'Bu bina girilir, girilemez' der. Teknik olarak bizim buna yeterli sayıda mühendis ve mimar arkadaşımız var. Devletin büyük organizasyonu, eğer bu acil afet yönetim sistemi iyi işleseydi bu kadar teknik insanı buraya gönderirdi. Bugün itibariyle bile, devlet, bu az hasarlı, içine girilebilecek, daha doğrusu taşıyıcı sistemlerinde herhangi bir sorun olmayan konutlar için karar verme yeteneğinden yoksun. Şu anda böyle bir güç yok. Biz gittiğimizde hem valiliği hem yerel yönetimleri ziyaret ettik, bu türden bir teknik desteği müsaade edilirse verebileceğimizi de söyledik. Herhangi bir talep gelmedi."