İzmir tramvaydaki iş cinayetiyle ilgili bilirkişi raporu: Kök neden tuvaletin olmaması

İzmir’in Konak ilçesindeki Tramvay Köprü Durağı’nda çalışan Güvenlik Görevlisi Hülya Onaylı’nın ihtiyaç molası için karşıdan karşıya geçerken araç çarpması sonucu ölümüne neden olan olayla ilgili bilirkişi raporu tamamlandı. 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesinin görevlendirdiği iş sağlığı ve güvenliği uzman kişisi tarafından hazırlanan raporda, iş cinayetinin kök nedeni olarak iş yerinde tuvalet olmamasına işaret edildi.

Bilirkişi raporuna göre Güvenlik İşçisi Hülya Onaylı’nın ölümünün ardından 10 gün sonra seyyar tuvalet konduğu bilgisine yer verilen raporda, konan tuvaletlerin zemin bağlantısı olmadığı için çoğunlukla pis durumda olduğu ve kullanılamadığı tanıkların ifadelerine yansıdı.

İzmir Metro AŞ’ye bağlı tramvayda 21 durak bulunduğu belirtilen raporda, kazadan sonra 8 tane kadar seyyar tuvalet konmadan önce güvenlik işçilerinin tuvalet sorununu sendika temsilcileri aracılığıyla, İzmir Metro AŞ ve İZENERJİ’ye ilettikleri ifade edildi.

GEREKLİ TEDBİRLER ALINMAMIŞ
Bilirkişi raporuna yansıyan tespite göre, tehlike belirleme ve risk değerlendirme raporu 29. maddesinde yazılı tehlikelerin giderilmesi ve önlem alınması için 11 Nisan 2022 tarihine kadar süre verildiği ortaya çıktı. Şirketin, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nda yazılı işveren yükümlülüklerine uygun olarak risklerin önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması, uygulanması ve denetlenmesi konusunda gerekli özeni göstermediği, bilirkişi raporunda yer aldı.

“TUVALET İHTİYACI SINIRLANAMAZ”
Raporun kanaat bölümünde, tuvalet ihtiyacının insani bir ihtiyaç olduğu vurgusu yapılarak, zamanının belirlenemeyeceği ve sınırlanamayacağı, bu ihtiyacın 15 dakikalık çay molasına sığdırılarak giderilmesinin olanaklı olmadığı ifade edildi.

Hülya Onaylı’nın çalıştığı İZENERJİ İnsan Kaynakları Temizlik Bakım ve Organizasyon Sanayi ve Ticaret AŞ’nin, iş sağlığı ve güvenliği kanun ve yönetmeliklerinde yazılı kurallara uymadığı ve gerekli özeni göstermediği için ölümlü iş kazasının olduğuna, olayın kök nedeni olarak ise iş yerinde tuvalet olmamasına işaret edildi.

Ramis Sağlam - Evrensel

20 Eylül’de Konak ilçesi Mustafa Kemal Sahil Bulvarında meydana gelen kazada, Bahadır Sıgalı yönetimindeki otomobil, tuvalete gitmek amacıyla yolun karşısına geçmek isteyen, Köprü tramvay durağı güvenlik görevlisi evli ve 2 çocuk annesi 34 yaşındaki Hülya Onaylı’ya çarptı. Çarpmanın etkisiyle savrulan ve ağır yaralanan Onaylı, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Onaylı’nın ölümüne ilişkin davada bilirkişi, "iş kazası sonucu ölüm" raporu verdi.

DİSK Genel İş 9 no'lu şube, güvenlik görevlilerinin birçok sorunla karşı karşıya olduklarını bir kez daha hatırlatmak ve sorunlara çözüm bulmak için yazılı bir açıklama yaptı. Sendika İzmir Büyükşehir Belediyesi yöneticilerine yaşanan sorunları aktarmalarına rağmen somut bir adım atılmadığını belirtti.

DİSK Genel İş 9 no'lu şube tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

‘’İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı metro ve tramvay istasyonlarında çalışan güvenlik emekçisi arkadaşlarımızın görevlerini yerine getirebilmeleri için yeterli fiziki şartların sağlanması yönünde, Genel İş 9 No’lu Şube Yönetimi olarak, defalarca yönetime taleplerimizi iletmemize rağmen emekçi arkadaşlarımıza insani çalışma ortamı sağlanmamış ve bu duruma kayıtsız kalınmaya devam edilmektedir. Sendika yönetimimize karşı diyalog kanallarını kapatan metro-tramvay yönetiminin kronikleştirdiği bu sorunlar hakkında; şube yönetimi tarafından geniş kapsamlı bir rapor oluşturulup İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer ve belediye yöneticilerine bildirilmiş olunmasına rağmen; yönetim diyolog üzerinden yaşanılan sorunların çözümü noktasında görüşme taleplerimize kayıtsız kalmaya devam etmektedir. Yönetim var olan bu sorunların çözümü noktasında yapıcı tavır sergilemek yerine bu sorunları daha da büyüterek süreci bir kısır döngü içine sokmaktadır.

YAŞANAN ONCA ACIYA RAĞMEN…

Bilindiği üzere bundan daha bir kaç ay önce, 20 Eylül 2022 tarihinde güvenlik emekçisi Hülya Onaylı arkadaşımız; iş cinayetinde yaşamını yitirmiştir. Metro ve tramvay yönetimi, personeli çalıştıracak gerekli fiziki ve en temel insani ihtiyaçları karşılayacak şartları oluşturmuş olsaydı bugün 2 evlat annesiz büyümek zorunda kalmayacaktı. Yaşanan bunca acılara rağmen yönetim çalışma koşullarını iyileştirmemiştir.

ATKI, BERE TAKANA TUTANAK

Süreç içerisinde gelinen noktada güvenlik emekçileri, bu soğuk kış aylarında birçok problemle baş etmeye çalışmaktadır. Yönetimin, emekçi dostlarımızın soğukla mücadele etmek için kullanmış olduğu atkı, bere, eldiven gibi kışlık koruyucu kıyafetlerin kullanımını kısıtlamak istemesi, bu gereçleri kullanan arkadaşlarımıza sıralı şefler ve amirler tarafından tutanak tutulması kesinlikle kabul edilemez. Tramvay istasyonlarında bulunan güvenlik kabinleri personelin mesaisi sabah 07:00’de başlamasına rağmen 08:00’e kadar kapalı tutulmakta, mesai 23:00’ da bitmesine rağmen 22:00’da kapatılmaktadır. Metro-tramvay yönetimince sabah ve akşam 1 saat çalışma arkadaşlarımız bu soğuk ve yağmurlu kış günlerinde insanlık dışı davranışa maruz bırakılmaktadır.
İstasyonlara konulan mobil tuvaletlerin ne bir gideri ne de sabit suyu bulunmamaktadır. Vidanjör ile temizliği ve tanker ile su sağlanması düzenli ve sağlıklı bir şekilde yerine getirilmemektedir. Güvenlik emekçileri, tramvay duraklarında 6-7 dakika sıklıkla gelen trenleri karşılamak için kabinden çıkmak zorunda kalıyor.

MÜCADELEYİ BÜYÜTECEĞİZ

Duraklarda kabinetler zaten sistem cihazlarına ayrılmış bir yer. Havanın soğuk olduğunu ve arkadaşlarımızın kabinetleri kullanmaları gerektiğini söylediğimizde bize ‘Tamam, haklısınız’ diyen yönetim, ne yazık ki daha sonra arkadaşlarımıza mobbing uyguluyor, tutanak tutup savunma istiyor. Metro-Tramvay biriminde güvenlik görevlisi olarak çalışan arkadaşlarımızın probleminin çözüme ulaştırılması için 9 No’lu Şube Yönetimi olarak elimizden geleni yapacağımızı ve bu problemler çözülene dek yılmadan usanmadan mücadelemizi büyüterek sürdüreceğimizin bilinmesini isteriz.

Ege Postası