Davutpaşa ve OSTİM'in acılarını paylaştılar

İstanbul Davutpaşa'daki iş cinayetinde yakınlarını kaybeden aileler, 6 Mart'ta Ankara'ya gelerek OSTİM'de yaşamını yitiren işçilerin ailelerini ziyaret etti. "Acınızı kendi acımız gibi hissettik" diyen Davutpaşalı işçilerin aileleri, "Yeni Davutpaşalar ve OSTİM'ler yaşanmaması için bir araya gelin, örgütlenin" dedi.

İstanbul'dan Ankara'ya gelen Davutpaşa'da yaşamını yitiren işçilerin aileleri, OSTİM'de yaşamını yitiren işçilerin aileleri ile görüştü. Bir Umut Derneği öncülüğünde Ankara'ya gelen aileler, Sincan, Mamak ve Keçiören'de oturan Ahmet Özdemir, Mükremin Atmaca, Cengiz Soyalp, Satılmış Şimşek, Deniz Demirbaş, Necdet Tanışma, Dursun Kavak ve Aydın, Aydemir Çapraz kardeşlerin ailelerini ziyaret etti.

Bir Umut Derneği avukatlarından Erbay Yücak, Davutpaşa'da yaşamını yitiren ailelerin nasıl örgütlendiğine ilişkin bilgi verdi. Davutpaşalı aileler, OSTİM'de meydana gelen patlamalarda Davutpaşa'da hissettikleri acıyı hissettiklerini ve hemen sokağa çıktıklarını anlattılar. Aileler, yakınlarını kaybettikten sonra bir araya geldiklerini ve verdikleri mücadele ile 2 yıl sonra sorumluları sanık sandalyesine oturtabildiklerini belirterek, yaşadıkları deneyimlerden örnekler verdiler. Davutpaşalı aileler, "Yeni Davutpaşa'ların, OSTİM'lerin yaşanmaması için acıları aynı olanlar örgütlenmeli" dedi.
Ziyaretler sırasında, henüz acıları daha taze olan OSTİM'li işçilerin aileleri, ağıtlarını ve gözyaşlarını tutamadı. Davutpaşalı ailelerin ise acıları tazelendi. Aileler, ileriki günlerde Ankara'da toplantı yapma kararı aldı.

Aileler, acılarını ve umutlarını paylaştı

Henüz 3 aylık evli olan ve eşi iki aylık hamile olan Necdet Tanışma'nın annesi Zekiye Tanışma, ilaç ve doktor yardımıyla yaşamını sürdürdüğünü belirtti. Anne Tanışma, "Bir oğlumu 8 yıl önce İstanbul'da askerlik yaparken kaybettim daha onun acısını dindiremeden ikincisini kaybettim" diyerek acısını anlattı.

Oğlu Dursun Kavak'ı yitiren Refika Kavak, Davutpaşalı ailelerin aktarımlarını dinledikten sonra daha fazla dayanamayarak ağıt yaktı. Gözyaşlarını tutamayan baba İlyas Kavak ise oğlunu nasıl el bebek gül bebek büyüttüklerini, oğlunun ne kadar sevgi dolu ve saygılı biri olduğunu anlattı.
Deniz Demirbaş'ın annesi Esme Demirbaş, oğlunu evlendirdikten sonra kiralık eve çıkarak oğluna bıraktığı gecekonduya geri dönmüş. Komşularının yardımı ile yapılması gereken hukuki işlemleri takip ettiğini belirten anne Demirbaş, sonuna kadar mücadele edeceklerini vurguladı. Gece geç saatlere kadar gerçekleştirilen ziyaretleri sırasında, gereken mücadeleyi vereceklerini belirttiler.

Cesur: Acılarını hissettik, onlarda kendimizi gördük

Davutpaşa'da eşini kaybeden Arzu Cesur, ziyaretlerin ardından ETHA muhabirine yaptığı açıklamada, "Çok üzüldük. Aynı acıları yeniden yaşadık" dedi. Cesur, ziyaretlerin olumlu geçtiğini söyledi.

Bir Umut Derneği'ne geleceği ve mücadele edeceklerini söylediklerini belirten Cesur, "Bizim temennimiz bir arada olamaları. Hep bir arada olurlarsa bir şeyleri başarırlar. Bunun için buraya geldik zaten. Bizden de tek başına bir şeyler yapmaya çalışan aileler oldu ama sonuna kadar götüremediler ve bize katıldılar. Birlikte olunca 35 hafta sonra bir şeyler başardık, sanıkları sandalyeye oturtarak yargılanmalarını sağladık" dedi.

Davutpaşa'lı aileler olarak verdikleri mücadelede basının da büyük destek verdiğini, sürekli gündemde kaldıklarını ifade eden Cesur, "Ziyaretlerde basını istemeyen aileler oldu. Ben en çok, basından kaçmamaları gerektiğini, bizim mücadelemizde basının çok önemli bir yerde durduğunu, çok büyük bir ilgi gösterdiğini vurguladım. Sizin aracılığınızla da bir kez daha basına teşekkür etmek istiyorum. OSTİM'li aileler de beraber olurlarsa, sürekli basında gündemleştirirlerse bir şeyler kazanırlar. Toplanırlarsa ve bir arada olurlarsa başarırlar" şeklinde konuştu.

Cesur, ziyaretler sırasında aynı acıyı yeniden yaşadıklarını, ailelerde kendilerini gördüklerini belirterek şunları söyledi: "Patlamalar olduğunda aynı acıları hissettik. Bugün de aynı şeyleri yaşadık. Kimi iki oğlunu birden kaybetmiş, kimi 3 aylık evli, iki aylık hamile. Kendimizi gördüm onlarda. Ben de eşimi kaybettiğimde 2 yıllık evliydim, 18 aylık bebeğim vardı. Çok acı bir şey. Ama bugün şuna şükretti, biz yakınlarımızı tek parça toprağa verdik, onlar yakınlarının parçalarını bir araya getirmişler. Bu inanılmaz bir acıdır. Hele bir kadın, kardeşine DNA testi yaptırarak eşinin cesedine ulaşmış ve 6 gün beklemek zorunda kalmış. Başka Davutpaşalar, OSTİM'ler olmasın diye bu davanın peşini bırakmayacağız. OSTİM'li aileleri Bir Umut Derneği'ne gelmeye ve bir arada olmaya çağırıyorum. Onları bir birlerinden baka kimse anlamaz. Gelenler başsağlığında bulunup gidecekler. Ev dolup taşacak ama herkes gidecek ve sen kendi kendini dinleyeceksin. Ama alileler aynı acıları yaşıyorlar, bir birlerini daha iyi anlayacaklar. Tek dileğim, bir araya gelmeleridir."

ETHA