Bakırtepe 'altın'cı filoyu istemiyor

Bakırtepe Çevre Platformu, Sivas Kangal İlçesi’ne bağlı Bakırtepe’de siyanürlü altın aramasına karşı eylemdeydi 

Sivas’ın Kangal İlçesi’ndeki Bakırtepe’de siyanürlü altın aramasına karşı bölge halkı eyleme geçti. Bakırtepe Çevre Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kişi, AKP’ye anayasanın 56. maddesinde geçen “Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir” ifadesini hatırlattı. 

Bakırtepe Çevre Platformu adına bir açıklama yapan Ali Balkız, bölgenin jeopolitik özellikleri ve yöre halkının inançsal değerleri açısından kutsal olduğuna dikkat çekti. Balkız, Anadolu’nun taşını, toprağını, suyunu, havasını, ormanını, denizini, börtü böceğini peşkeş çeken AKP’nin sağlıklı çevrede yaşama hakkının en büyük ihlalcisi olduğunu belirtti. Siyanürlü altın aramasının uluslararası norm ve kurallara uymadığını da dile getiren Balkız, daha çok kâr ve para hırsının cinayetlere neden olduğunu söyledi. 

Balkız sözlerini şöyle sürdürdü: “Arama yapan Demir Export A.Ş’yi 1950’li yıllardan beri tanıyoruz. Yakın yörede işlettiği demir madeninde, kazma-kürekle çalışan babalarımız, amcalarımız genç denilebilecek yaşlarda hayatlarını kaybettiler”. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın projeyi iptal etmesini talep eden bölge halkı, basın açıklamasının ardından Çetinkaya Belediye Salonu’nda sinevizyon gösterimi ve bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.