Samsun, Dakka, Karaçi - Aşkın Süzük

Aşkın Süzük'ün "Samsun, Dakka, Karaçi" başlıklı köşe yazısı 28 Kasım 2012 Çarşamba tarihli soL Gazetesi'nde yayımlanmıştır.

Fatih Açıkel, Sadık Kurulay, Hüsamettin Taşsümer, Hüseyin Bayrak ve Güven Demirer...

Kâr hırsına beş kurban daha verildi. Eti Bakır A.Ş.’nin Samsun Tekkeköy’deki tesisinde amonyak tankının yapımı sırasında meydana gelen kazada 300 tonluk kapağın altında kaldılar.

Yaşanan facia ile ilgili başlatılan soruşturmada, üç farklı taşeron firmanın tankın yapım işini birbirlerine verdiği belirlendi. Eti Bakır işçileri, taşeron şirketlerin işin Kasım ayı sonuna yetişmesi için acelesi olduğunu söylüyorlar.

Çok değil birkaç gün sonra Bangladeş’in başkenti Dakka’da en az 120 işçi fabrikada yanarak hayatını kaybetti... Yangın, dünyanın önde gelen giyim tekellerinden Hollanda merkezli C&A ve Hong Kong merkezli Li&Fung’a fason üretim yapan Tazreen Fashion adlı şirkete ait fabrikada çıktı. Bir başka Asya ülkesi Pakistan’ın Karaçi kentinde Eylül ayında yine bir tekstil fabrikasında çıkan yangında 289 işçi hayatını kaybetmişti. Bangladeş’in ihracatının yüzde 80’i, Pakistan’ın ise yüzde 56’sı tekstil ve giyim ürünlerinden oluşuyor. Bu iki Asya ülkesinde işçiler, gece gündüz demeden dünyaya sipariş yetiştirmeye çalışıyorlar.

Yazının tamamını soL Gazetesi'nde okuyabilirsiniz...

Sol