ÇED toplantısını basan kadınlar santralcilere geçit vermedi

Lapseki de termik santral için yapılmak istenen ÇED toplantısını basan köylü kadınlar, toplantıyı sona erdirerek santralcilere geçit vermedi

Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Adatepe köyünde yapılması planlanan termik santralin çevre etki değerlendirme (ÇED) toplantısı 12 Şubat günü Adatepe köyü kahvehanesinde yapılmak istendi.

“Termik santral istemiyoruz” diyen köy halkı sabahın erken saatlerinde köy kahvesinin önünde toplandılar. ÇED toplantının ilan edilen saatine kadar sloganlar atan köy kadınları, ellerine aldıkları teneke-sopalarla yoğun bir gürültü çıkararak santrale karşı olduklarını haykırmaya bir an olsun ara vermediler. “Şirket yetkililerini köye almayız” diyen kadınlar, köyün girişindeki yolu trafiğe kapatarak sloganlarına devam ettiler. Öte yandan kahvehane önünde bekleyen köyün erkekleri toplantıya katılmama kararı aldılar.

Kahvehaneye giren yetkililer arasında şirket adına sunum yapacak bir kişinin de olduğunu öğrenen kadınlar, kahvehaneyi basarak içerdeki herkesi dışarı çıkardı. Ellerindeki teneke-sopa gürültüsü ile kimseye tek kelime söyleme fırsatı vermeyen kadınlar, toplantı yerini tamamen boşalttıktan sonra “hayır, hayır” sloganları ve alkışlar eşliğinde dışarı çıkıp, termik santral kurulmasına hiç bir şekilde izin vermeyeceklerini dakikalarca haykırdılar.

“Geleni döver göndeririz”, “santral demek bomba demek”, “köyümüze bomba yaptırmayız” şeklinde konuşmalar yapan köy kadınları, ÇED toplantısının yapılmasını engellediler.