Ünyeliler OMV'nin pisliğini süpürdü

Ordu'nun Akçay ilçesinde yapımı süren Termik Santrale karşı, köylüler İstanbul Maslak'ta bulunan OMV Petrol Ofisi'nin önünde eylem yaptı.

Yanları getirdikleri süpürgelerle, şirketin önüne gelen köylüler, yerleri süpürdü. TUCEP adına açıklama yapan Sevgi Arslan, "Ünye enerji çöplüğü olmayacak diye yola çıkan bizler, OMV gibi şirketler daha çok kar etsin diye kurulan Akçay'daki termik santrale karşı mücadeleyi santral kapanıncaya kadar sürdürmeye kararlıyız. Ne 'geç kaldınız' sözlerini yayan şirket yandaşlarının, ne 'doğalgaz çevrim santrali zararsız' yorumunu yayan sahtekarların, ne 'daha çok enerjiye ihtiyacımız var' diyerek mezarımızı kazan neoliberal politikalar adına çalışan mezar kazıcılarının, ne de yargı kararlarının uygulamasını engelleyen kamu görevlilerinin işgüzarlıkları bizleri durdurmaya güçleri yetmeyecek" dedi.

"OMV'yi süpürmek üzere köyümüzde geçinmek için yaptığımız süpürgelerle bugün buradayız" diyen Arslan, Avusturyalı OMV şirketinin, Petrol Ofisinin yüzde 96.98'ine sahip olduğunu hatırlattı. Arslan, ekledi: "Yani Ünye'de doğamızı ve yaşamımızı yok etmek isteyen Petrol Ofisi'dir."

Termik Santral ile ilgili Danıştay'ın bugüne kadar 4 kez yürütmeyi durdurma kararı verdiğini anımsatan Arslan, ancak bu karara rağmen OMV'nin çalışmalara devam ettiğini kaydetti. Arslan, mahkeme kararının uygulanması konusunda yetkililerin de hiçbir şey yapmayarak, OMV Petrol Ofisi'nin işini bitirmesine seyirci kaldığını söyledi.

"Yürütmenin durdurulması kararının uygulanması için çalmadığımız kapı, çıkmadığımız yetkili kalmadı. Dahası yaptığımız suç duyuruları bile dikkate alınmadı" diyen Arslan, Termik Santral'in zararlarına dikkat çekti: "Akçay'daki termik santralde yakacağınız senelik bir milyar 700 milyon m3 doğalgazdan açığa çıkacak 2.50000 m3 karbondioksiti, 22 bin 700 m3 kükürdioksiti, 14 bin 500 m3 azotoksiti ne yapacaksınız? Sera etkisi olan bu gaz bulutların Karadeniz'in yüksek dağ yamaçlarına çarpıp hayatın üzerine asit yağmurları olarak yağmasını nasıl engelleyeceksiniz? İçindeki tüm yaşamla birlikte vakumlayacağımız büyük bir nehir düzeyindeki soğuk deniz suyunu kimyasal maddelerle bir sürü işlemden geçirip binlerce derece sıcaklıktaki suyu hangi havuzlarda soğutup denize deşarj edeceksiniz? Termiğiniz havada, karada ve denizde tüm yaşamın düşmanıdır."

Arslan, "Binlerce kilometre uzaklardan gelip kirliliğinizle ve ölümcül zehirlerle yaşamımızı katletmenize izin vermeyeceğiz" diye ekledi.

Arslan, ayrıca 19 Şubat günü Bartın'da yapılması planlanan ÇED Bilgilendirme Toplantısını yaptırmayacaklarını bildirdi.

ETHA