Aynı madencinin ocağında 7 işçi ölmüştü – Çiğdem Toker

19 maden işçisinin, yerin 250 metre altında yanarak ölümüyle sonuçlanan grizu patlamasının yaşandığı Bükköy Madencilik'in ortakları arasında çok sayıda maden sahası işleten Nurullah Ercan yer alıyor. Ercan'ın işlettiği sahalardan biri olan Kayaaltı linyit ocağında, asım 2000'de meydana gelen kaza sonucunda da 7 işçi can vermişti.

Çok sayıdaki maden sahasının yanı sıra, turizm ve seramik alanında da faaliyet gösteren Nurullah Ercan, Türkiye'nin önde gelen turizm işletmelerinden biri olan ve hisseleri İMKB'de işlem gören ve SPK tarafından denetlenen Petrokent'in de sahibi.

SPK, Nurullah Ercan'ın Petrokent'teki yüzde 36,44 olan sermaye payını, borsa dışı işlemlerle sermayenin yüzde 14,61'ine karşılık gelecek biçimde yüzde 51.05'e yükselttiğini tespit ederek, Ercan'ı, diğer ortaklar nezdinde 'çağrıda bulunmaya' davet etmişti. Ercan'ın bu yükümlülükten muaf olma talebi ise reddedilmişti.

Çağrı işleminin sona ermesiyle Nurullah Ercan'ın Petrokent'teki hisse oranı, yüzde 52.36'ya ulaştı. Öte yandan SPK Haziran 2009'da da Petrokent hisselerinde usulsüz işlem yaptıkları gerekçesiyle Mehmet Ruhi İnanç ve Baybora Ercan hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Bozüyük'te faaliyet gösteren Ercan Seramik'in de sahibi olan Nurullah Ercan'ın, daha önce diğer madenlerindeki işçilerin, olumsuz çalışma koşulları nedeniyle Dev Madensen kapsamındaki sendikalaşma girişimlerine, işçi çıkarmayla yanıt verdiği belirtiliyor.

MAYISTA DENETİM SUÇÜSTÜ

Dev Maden Sen Başkanvekili Tayfun Görgün, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'in, madenin en son mayıs ayında denetlendiğini söylemesinin, 'suçüstü' niteliği taşıdığını söyleyerek, 'Hayati eksiklik varsa, hemen kapatılıp giderilinceye kadar kapalı tutulması gerekiyordu. Verilen sürenin de 15 günü geçmemesi gerekiyor' dedi.

Maden sahalarında taşeron ve sigortasız işçi çalıştırmanın yaygın olduğunun altını çizen Görgün, 'Ölen işçiler sigortasız çıkarsa şaşırmayın' dedi. Görgün, madenlerdeki ölçüm cihazı bulunması ve günlük çizelgeler tutulması gerektiğini de vurgulayarak, 'Bu ölçümler düzenli yapılsa ve gereği yerine getirilmiş olsa böyle bir kaza yaşanmazdı' diye konuştu.

Maden Mühendisleri Odası, 15 Ağustos tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan ve Türkiye'de madencilik alanında faaliyet gösteren 4940 işyerini çok yakından ilgilendiren İşyeri Sağlık Yönetmeliği'nin iptali istemiyle Danıştay'a başvurdu.

İptali istenen yönetmeliğe göre, bir işyeri çok tehlikeli sınıfta yer alsa bile, 500'e kadar işçi çalıştırılan işyerlerinde meydana gelebilecek kazalarda acil müdahale yapabilecek doktorun işyerinde bulundurulmayabileceği kriterini getiriyor.

12 Aralık 2009 / Akşam