Gümüşdamla Köyü: ‘Biz kazandık, HES’i durdurun’

Gümüşdamla halkı, köylerinde yapılmak istenen HES’e karşı açtıkları davayı kazandı. Buna rağmen inşaat henüz durdurulmadı. Köy halkı ve Derelerin Kardeşliği Platformu, şantiye önüne yürüdü.

Antalya’nın Akseki ilçesine bağlı Gümüşdamla (Zilan) Köyü’nde yapımı süren Hidroelektrik santrali (HES) için Antalya 2.İdare Mahkemesi  iptal kararı verdi.
 
Kararın derhal uygulanması ve inşaatın durdurulmasını isteyen Gümüşdamlalılar Derneği ve Akdeniz Derelerin Kardeşliği Platformu bir basın açıklaması yaptı.
 
Batı Toroslar’daki 1050 m rakımlı Gümüşdamla köy meydanında toplanan yüzlerce kişi yaklaşık 3 km uzaklıktaki inşaat alanına “Direne Direne Kazandık!” “HESlere Hayır” “Su haktır, satılamaz”, “Gümüşdamla’da HES istemiyoruz!”, sloganları atarak yürüdü.
 
Ali Hoca Deresi üzerinde Erenler Enerji A.Ş tarafından yapımı halen sürdürülen Değirmen Regülatörü ve HES inşaatının bir an önce kapatılmasını isteyen  Gümüşdamla köylüleri şantiye önünde bir basın açıklaması yaptı.
 
Gümüşdamla Köyü Derneği Basın Sözcüsü Mehmet Özkan, HES projesinin iptali ve inşaatın durdurulması için açtıkları davayı kazandıkları için çok mutlu olduklarını söyledi. Mahkeme kararının gereğinin acilen yerine getirilmesini ve inşaat kapatılmasını isteyen Özkan, “Bu karar, bugüne kadar HES şirketlerini koruyup kollayanların, izinsiz ve kontrolsüz bir şekilde HES inşaatlarına göz yumanların, herşeyin kanunlara uygun devam ettiğini söyleyenlerin aslında  mevcut yasalara uymadığını da göstermiştir.” şeklinde konuştu.

Haklı olduğumuzun hukuken tescili
 
Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve kazanılan bu davanın avukatı Münip Ermiş debu kararın ülkenin dört bir yanında yapılmak istenen  HES’ler için emsal teşkil edecek bir karar olduğunu belirtti. Ermiş, “Bu karar mücadelemizin en başından beri savunduğumuz gerçeklerin, hukuken de tescili niteliğindedir. Zira ülkemizde ve köyümüzde yapılmak istenen HES’lerin çoğunluğunda olduğu gibi, nehir tipi santrallerde ‘ÇED Raporu  gerekli değildir’ diyerek, ÇED raporu almadan HES yapmak isteyenlere  herşeyin usulüne uygun olduğu söyleyenlere mevcut yasaların verdiği bir yanıttır” dedi.

Komşu köyden eyleme destek
 
Üzümdere Köyü Sosyal Kültürel ve Dayanışma Derneği adına  konuşan Remzi Alp, Komşu köyleri Gümüşdamlalılar’ın hem sevincini paylaşmak hem de dayanışmak için geldiklerini belirterek, “Bizim köyümüzde henüz HES inşaatı başlamasada çalışmaları sürdürülüyor. Bu dava bizim içinde emsal oldu. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da HES şirketinin peşini bırakmayacağız ve bu mücadeleyi diğer köylerle birlikte sürdürmeye kararlıyız. Tüm baskı ve korkutmalara karşı bizler gücümüzü haklı olmamızdan alacağız. Bizler haklıyız” dedi.

Bütün köylerle dayanışmaya
 
HES’lere karşı yürütülen mücadelenin bu kararla yeni bir ivme kazandığını vurgulayan Akdeniz Derelerin Kardeşliği Platformu Sözcüsü Birsen Tanyeri, “Ancak henüz mücadele bitmedi. Tam aksine daha da güçleneceği bir döneme gelmiş olduğumuzun bilinciyle hareket etmeliyiz. Birleşik mücadele çok önemli. Akdeniz bölgesinde bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bütün köylerin işbirliği ve dayanışma içinde olması gerekiyor. Derelerin Kardeşliği Platformu olarak yöre dernekleri  başta olmak üzere tüm demokratik kitle örgütleri ile birlikte dayanışmanın sürmesi ve mücadelenin başarıya ulaşması çalışacağız” dedi.