İskenderun'da orman arazisine termik santral

İskenderun’da deniz kenarındaki ormanlık alan önce Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ilan edildi. Ardından 820 dönümlük orman arazisinde göller kurutuldu, ağaçlar kesildi. Orman arazisinde şimdi termik santral inşaat başladı.
 
İskenderun'da yok edilen orman arazisinin yüzde 70’i Azganlık Belediyesi’ne yüzde 30’u da Tosyalı Holding ve Atakaş Şirketler Grubu’na metrekaresi 1 TL’den satıldı. Azganlık Beldesi sınırları içersinde bulunan 633 Nolu parsel, Maliye Hazinesi tarafından 23 Ağutos 2006 tarihinde, İskenderun 2. Organize Sanayi Bölgesi'ne bedeli 1 TL’den satıldı. Daha sonra 786 bin metrekare büyüklüğündeki bu parsel, Tosyali Holding ve  Atakaş Şirketler Grubuna tahsis edilerek kişiye özel organize sanayi bölgesi yapıldı.

Satışa karşı çıkan mimar Ercümet Kimyon, İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe vererek, ormanlık alanda izinsiz ağaç kesimi yapılmasını Anayasa’nın 169. Maddesi ile 6831 sayılı yasanın 14. Maddesine aykırı olduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Kimyon, dava konusu alanın hangi gereksinimle organize sanayi bölgesi kapsamına alındığının da belirsiz bırakıldığını ifade etti.

GÖREVİ KÖTÜYE KULLANDILAR
 
Hatay İdare Mahkemesi ise Kimyon’un bu itirazını dikkate alarak bölgede ağaç kesilmesinin mevcut yasalara aykırı olduğuna karar verdi. Mahkeme mevcut bilirkişi raporlarını dikkate alarak söz konusu parselin ormanlık alan olduğu ve amacı dışında kullanılamayacağı tespit etti. Mahkeme, kararı dikkate almadan ağaç kesmeye devam eden ve organize sanayi çalışmasını sürdüren, Azganlık Belediye Başkanı ve Vali M. Celalettin Lekesiz’in görevlerini kötüye kullandıklarına hükmetti.
Hatay Valiliği ise şikayetçinin iddiasının aksine söz konusu alanların ormanlık alan olmadığını söylerken İsdemir A.Ş’nin vergi borcuna mensuben Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun kararıyla 29.08.2000 tarihinde Maliye Hazinesine devredildiğini iddia etti.

MAHKEME KARARI TALANI DURDURMAYA YETMEDİ
 
Valiliğin iddialarına karşılık Azganlık Belediyesi’ne ait olan alana dair Orman Yüksek Mühendisi tarafından hazırlanan bilirkişi raporunda bölgede okaliptus ağaçları, yaşı 80’in üzerinde kızılçam ağaçları bulunduğu, toprağının da orman toprağı karakterinde olduğu ve irili ufaklı birçok göletin bulunduğu belirtildi.

Jeoloji Mühendisi Uğur Bedir imzalı bir diğer bilirkişi raporunda da dava konusu olan alan dair şunlar tespit edildi: “Alanın orman toprağı niteliğinde olduğu, içinde kullanma suyu olmaya elverişli ve doğal hayat barındıran bir göl bulunduğu, gölü besleyen yer altı tatlı su kaynağı olduğu ve arazinin kısmen orman ile örtülü bulunduğu tespit edildi.”

Ancak ne bilirkişi raporları ne de mahkeme kararları talanı durdurmaya yetmedi. Atakaş Şirketler Grubu ve Tosyalı Holding söz konusu araziye demir çelik üretimi ve liman işi yapmak üzere 2. Organize Sanayi Bölgesi yönetimi ile arsa tahsis sözleşmesi imzaladı. Atakaş için geçici arsa bedeli toplam 1.546.599.10 iken, Tosyalı Holding bu tutar 3.342.682.00 TL oldu.

KİM NE DEDİ?
 
Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç Dr. Berkant Ödemiş: Burnaz bölgesinde yıllarca ağaçlar kesilmesin diye mücadele ettik. İdare mahkemelerinden Yargıtay’ına kadar birçok yerden bu alanda su rezervinin bulunduğu ve tabiat varlıklarının korunması açısından koruma altına alınması gereken yerlerden olduğuna dair kararlar çıkarttık. Ancak ne yazık ki 2 özel şirket hukuk tanımaz bir şekilde gözlerini bürüyen kar hırsıyla hem 2. Organize Sanayi bölgesini kurdular hem de bölgede kurulması planlanan 14 termik santraldan birini kurmaya başladılar. Bu alan ülkemizin en fazla rüzgar alan yerlerinden birisi dolayısıyla burada rüzgar enerjisi santralları kurulmalıdır. Buna dair Elektrik Mühendisleri Odası’nın raporları mevcut.