İnşaat İşçilerinin Derneği: ''Şantiyelerde işçi sağlığı ve güvenliğine aykırı olan barınma yerleriyle ilgili kanıtlar ve talepler''

Bugün 11 inşaat işçisi kardeşimizin yanarak yaşamını yitirdiği Esenyurt faciasının birinci yıldönümü. İstanbul Esenyurt’ta, Marmara Park Alışveriş Merkezi inşaatının şantiyesinde, 11 Mart 2012’de meydana gelen faciada, yatakhane olarak kullanılan çadırların yanması sonucu 11 inşaat işçisi yaşamını yitirmişti. Bu facia, şantiyelerde yaşanan “sağlıklı barınma hakkı”na ilişkin ihlalleri bir kez daha kamuoyu gündemine getirdi. Peki, aradan geçen bir yılda ne değişti? İnşaat işçilerinin şantiyelerde barınma koşullarında herhangi bir iyileşme oldu mu? Yeni yapılan yasal düzenlemelerle, bu konuda bir gelişme kaydedilebildi mi? İşçilerin sağlıklı barınma hakkı adına yapılması gerekenler neler?
 
Tüm bu soruların yanıtlarını aradığımız “Şantiyelerde işçi sağlığı ve güvenliğine aykırı olan barınma yerleriyle ilgili kanıtlar ve talepler” başlıklı raporumuzu sizlerle paylaşıyoruz.
 
Saygılarımızla,
  
İnşaat İşçilerinin Derneği

11 Mart 2013