Şarköy'de termik santrale bilirkişiden olumsuz yanıt

Şarköy'de kurulmak istenen “Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali” için verilen olumlu ÇED raporuna bilirkişi heyeti, deprem riski, flora yapısı, turizme etkisi nedeniyle onay vermedi.

Tekirdağ'ın Şarköy ilçesine bağlı Kızılcaterziköy’de kurulmak istenen “Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali” için verilen olumlu Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna bilirkişi onay vermedi.
 
Şarköy Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği, Sarp Elektrik A.Ş.'nin kurmak istediği santral için verilen olumlu ÇED raporunun iptali istemiyle dava açmıştı.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine açılan davayla ilgili Bilirkişi Heyeti hazırladığı raporda, ÇED raporunun, olumlu kararının iptal edilmesini ve kıyıdan 1,5-2 metre daha kuzeye çekilecek şekilde yeniden hazırlanması gerektiğini belirtti.
 
Dernek avukatı Ongun Mızrak, "Bilirkişi raporu, santralin yapılmaması konusunda, talebimizi karşılar durumda karar verdi. Mahkemenin de bu hususu değerlendireceğini düşünüyorum" dedi.
 
Deprem riski

Santral arazisinde çevresel, jeolojik-jeoteknik, toprak, flora-fauna ve orman alanı yönünden yapılan detaylı inceleme sonucunda bilirkişi heyeti raporda şu noktalara dikkat çekti:
 
* Kıyı Kanunu Uygulanmasına Dair Yönetmelik kapsamında yer seçimine yeniden karar verilmeli.
* Şarköy’ün iki deprem fay hattı içinde yer alıyor;  Şarköy civarında tsunami olduğuna dair kayıtların ve işaretler var.
 
Kuş göç yolları var, turiztik mekan
 
* Poje alanında, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü görev alanında bulunan koruma statülerinden biri veya bir kaçının bulunup bulunmadığı ile ilgili olarak kurum görüşünün ÇED raporunda yansıtılması gerekiyor.
* İnşa edilecek santralin bacasının kuş göç yolları üzerindeki etkisi ile ilgili Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün görüşü ÇED raporunda yansıtılmamış.
* Kızılcaterziköy mevkiinin turistik amaçla kullanımını olumsuz etkileyecek.
 
Flora nasıl etkilenecek?

* ÇED raporunda proje sahasındaki bitki türlerini tanımlayan, konunun uzmanları tarafından yapılan gözlem ve değerlendirmelere dayanarak hazırlanmış herhangi bir resmi rapor bulunmuyor;  verilen bilgiler gerçek florayı yansıtmıyor.
Canlı türlerini yok edecek

* Söz konusu santralin soğutma suyunun deniz ortamına deşarjı ile meydana gelebilecek muhtemel sıcaklık değişimi sadece canlı yaşamını direkt olarak etkilemeyecek, buradaki habitat yıkımlarına da yol açacak, canlıların üreme dönemlerinde bir takım değişikliklere neden olabileceği gibi bunların ölümlerine de yol açabilecek.