Bir dinamit, bir sel, bir de ölüm...- Yusuf Yavuz

Erzurum'un İspir ilçesinde Çoruh Nehri üzerinde bulunan Güllübağ Barajı'nın kapakları gece yarısı açılınca Çamlıkaya köyünde yaşayan Murat Çimen'in evi ve iş yeri su altında kaldı.

Soyak Enerji tarafından inşa edilen ve geçtiğimiz yıl enerji üretimine başlayan Güllübağ Barajı ve HES'in rezervuar kapaklarının açılmasıyla ev ve iş yerinin barajın suları altında kaldığını söyleyen Murat Çimen, bu işlem yapılmadan kendilerine haber verilmediğini öne sürdü. 17 Mart Pazar gece yarısı saat 24:00 civarında evinde uyurken büyük bir gürültüyle uyandığını anlatan Çimen, market ve kafeterya olarak çalıştırdığı iş yerinin barajın sularıyla dolduğunu görünce şaşkına döndüğünü dile getirdi.

İşçi şantiyesinde korku dolu anlar
 
Mevsim itibari ile su seviyesinin yoğun olduğu için barajın fazla sularının dere yatağına bırakıldığını kaydeden Çimen, selin ardından olay yerine gelen jandarmanın hasar tespiti yapıp tutanak altına aldığını belirterek, "benim evim ve iş yerim dışında sel nedeniyle yollarda da hasarlar oluştu. Ayrıca bölgede yapımı devam eden Enerji-Sa şirketine ait Arkun Barajı'nın şantiyesinde bulunan işçiler de sel nedeniyle korku dolu bir gece geçirdiler" diye konuştu.

Haber verilmeden açılan baraj kapağı tehlikeli
 
Geçen yıl işletmeye alınan Güllübağ Barajı'nın havza temizliği yapılmadan su tutmaya başladığını öne süren Çimen, su seviyesi yükseldiği dönemlerde barajın kapaklarının açılarak yörede yaşayanların can güvenliğinin tehlikeye atıldığını kaydetti. Geçtiğimiz yıl Adana'nın Kozan ilçesinde yaşanan baraj faciasının ardından benzer bir felaketin yaşanmaması için bölgedeki yetkilileri uyardıklarını anımsatan Çimen, "yaz aylarında yörede yaşayan insanlar balık tutmak ya da piknik yapmak amacıyla nehir kıyısına iniyorlar. Ancak zaman zaman haber verilmeden barajdan bırakılan sular tehlike yaratıyor" dedi.

Dinamit, sel ve ölüm
 
Bölgede yapımı sürdürülen Arkun Barajı'nın inşaatı sırasında patlatılan dinamitler nedeniyle fırlayan kayaların daha önce de evlerine zarar verdiğini anımsatan Çimen, İşçi ölümleriyle de gündeme gelen yöredeki baraj inşaatları yüzünden can güvenlikleri konusunda endişeli olduklarını da sözlerine ekledi.