Alakır’ın özgürlüğü 22 gün sürdü!

Antalya’nın Kumluca ilçesinde bulunan Alakır Vadisi’nde Dedegöl Enerji şirketi tarafından inşa edilen, ancak mahkeme tarafından ÇED Olumlu kararının yürütmesi durdurularak mühürlenen Kürce HES, mahkemenin bu kararı iptal etmesiyle yeniden üretime başladı. Böylece üzerinde sekiz HES projesi bulunan Alakır Nehri’nin özgürlüğü yalnızca 22 gün sürebildi. Böylece Alakır Nehri’ne bir kez daha kelepçe vuruldu.
 
Kürce HES için Antalya Valiliği’nce verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptali için dava açan Alakır Nehri Kardeşliği (ANK), mahkemenin daha önce verdiği yürütmeyi durdurma kararının oy çokluğuyla iptal edilmesine ilişkin bir açıklama yaptı. ANK üyeleri, uzun süredir devam eden dava sürecinde onca bilirkişi raporunun ve bilimsel gerekçenin yok sayıldığını söyledi. Mahkemenin söylediği süre aşımı gerekçesini eleştiren ANK üyeleri, “Tüm o bilimsel ve hukusal gerçekler yok sayılarak, ‘süre aşımı’ gibi bir oldu bittiyle onca canlının yaşamı hakkında karar verilebilindiğine şahit olundu. 3 kişilik Mahkeme heyetinden biri bu zorlama karara şerh koydu. Ancak diğer 2 Hakimin karşı oyu sayesinde oy birliği olamadan ‘oy çokluğuyla’ Kürce HES projesinin kurtarılma planı yürürlüğe konarak, aynı zamanda susuzluktan telef olacak olan on binlerce canlının idam hükmü de verilmiş oldu” dedi.
 
‘GEREKİRSE 49 YIL MÜCADELE EDERİZ’
 
Kararı, “Alakır Vadisi’ndeki on binlerce canlıyı susuzluktan yok edebilirsiniz” anlamına  gelen bir soykırım kararı olarak değerlendiren ANK, “Kararı derhal temyiz edeceğiz. 49 yıllığına birilerine peşkeş çekilmiş tüm canlıların ortak kullanımındaki sulara karşı yürütülen bu soykırım projelerine karşı bizler de gerekirse 49 yıl mücadelemizi vereceğiz” dedi.