Tüzel Kaz dağlarını sordu

İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, Kaz dağlarında devam eden siyanürle maden aramayı Meclis gündemine taşıdı.

İSTANBUL- İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, Kaz dağlarında büyük tahribat yaratan siyanürle maden aramayı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'a sordu.

Üç bakanlığa ayrı ayrı soru önergeleri sunan Tüzel, Kaz dağı bölgesinde 66 maden firmasının madenlerde tonlarca siyanür kullandığına dikkat çekti, "Siyanürün direk veya endirek yer altı sularına karıştığında büyük çevre felaktleri meydana geldiği bilinmektedir" dedi.

Balıkesir ve Çanakkale bölgesinde yerleşim yerlerinin tamamına yakınının yeraltı su kaynaklarını kullandığını belirten Tüzel, "Ülkemizde 1990'lı yılların başından bu yana bilim insanlarının ve halkın birlikte yürüttükleri mücadeleye, mahkeme kararlarına ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde verilen siyanürlü altın madeni işletmeciliğinin çevreye ve insan sağlığına zararlı olduğu yönündeki karara rağmen maden şirketlerinin siyanürle ve diğer kimyasallarla doğa ve insan yaşamını tahrip etmesine izin verilmektedir" diye kaydetti.

Geçtiğimiz günlerde Kaz dağı gezi grubunun fidan dikme etkinliğine katılan iki kişinin rahatsızlanarak programı yarıda bıraktığını hatırlatan Tüzel, "Bu rahatsızlıkların madendeki kimyasallardan kaynaklanmış olabileceği açıklanmıştır" dedi.

Tüzel, geçen yıl Kaz dağlarına çıkan yangına müdahale sırasında kullanılan suyun "kimyasal madde" içerdiğinin belirlendiğini ve Bakan Eroğlu'ndan ise "Mecbur kalındı" açıklaması geldiğini anımsattı.

Bakanlara "Çevre katliamına karşı herhangi bir önleminiz var mı? varsa nedir?" diye soran Tüzel, ayrıca şu sorulara da yanıt istedi:
 
"Kaz dağlarında 16 firmaya siyanürlü altın işletmeciliği ruhsatı verilmesi, su ve gıda güvenliğini tehdit etmiyor mu?
AB ülkelerinde yasak olduğu halde, AİHM tarafından çevre ve insan sağlığına zarar verdiği kararına rağmen, siyanürlü maden işletmeciliğine neden Türkiye'de izin verilmektedir? 
Kaz dağlarında; çevre, bitki örtüsü ve canlı yaşamını tehdit eden olumsuzlukları önlemek için Bakanlığınız tarafından ne gibi önlemler alınmıştır?
Kimyasal suların yangın söndürüldükten sonra yaratacağı etki yangından daha büyük değil midir? 
Yangında kullanılan kimyasal sular yanık alandaki toprağı zehirlememiş midir? 
Kimyasal suların yangın söndürüldükten sonra yaratacağı etki yangından daha büyük değil midir? 
Yangında kullanılan kimyasal sular yanık alandaki toprağı zehirlememiş midir ? Kimyasal suların yangın söndürüldükten sonra yaratacağı etki yangından daha büyük değil midir ? Yangında kullanılan kimyasal sular yanık alandaki toprağı zehirlememiş midir?"