23 yaşında silikozisten öldü patron 15 bin lirayla kurtuldu

Kot Kumlama İşçisi Mustafa Kaleli’nin silikozisten ölmesi üzerine atölye sahibine açılan dava sonuçlandı. Mahkeme atölye sahibine taksirle adam öldürme suçundan 15 bin 200 lira adli para cezası verdi.

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasına tutuksuz sanık Kemal Kaleli ve avukatı Ertuğrul Yönet katıldı. Duruşmada söz alan sanık avukatı Yönet, kot taşlama işinin Türkiye, İran, Hindistan gibi ülkelerde yapıldığını belirterek, “İnsan yaşamını tehdit eden bir çalışma ortamı sağlanmış ise bunun sorumlusu bu çalışma ortamına göz yuman devletin ilgili kuruluşları ve gerekli tepkiyi göstermeyen herkestir” dedi.

İşyerinde aspiratör çalıştırılarak havalandırma yapılmaya çalışıldığı ve maske dağıtıldığını belirten mahkeme kararında, “Çalıştırılan aspiratörlerin odadaki yoğun tozu çekmeye yeterli olmadığı ve kullanılan maskelerin de toz geçişine engel olacak nitelikte olmadığı, sanığın asli kusurlu olarak taksirle ölüme sebep olduğu kanaati oluşmuştur” dendi. Kemal Kaleli’yi “Taksirle ölüme neden olma” suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptıran mahkeme, suçun taksirle işlenmesi ve Kaleli’nin yargılama sürecinde duyduğu pişmanlığı gerekçe göstererek hapis cezasını 15 bin 200 lira adli para cezasına çevirdi.

Akrabası Kemal Kaleli’nin Samandıra’da sahip olduğu kot taşlama atölyesinde 18 yaşında çalışmaya başlayan Mustafa Kaleli, 2.5 yıl atölyede çalıştıktan sonra askere gitti. Askerlik görevini yaparken hastalanan Kaleli, yıllarca tedavi gördü ve 40 kiloya kadar düştüğü 2008 yılında hayatını kaybetti. Kaleli yaşamını yitirdiğinde 23 yaşındaydı.