Yaşam ve emek için mücadeleye

“DİSK’li kadınlar buluşuyor” etkinliğinde bir araya gelen DİSK üyesi kadınlar, her geçen gün kadına yönelik şiddetin arttığına ve kadın emeğinin değersizleştirildiğine dikkat çekti. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü yaklaşırken DİSK’li  kadınlar,  Karaköy’de bulunan TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ‘nde bir araya gelerek, işçi sağlığı ve iş güvenliği, esnek ve güvencesiz çalışma ve örgütlenme konularını masaya yatırdı. Etkinlikte konuşan kadınlar, “Yaşamımıza, emeğimize ve onurumuza sahip çıkmak için mücadele edeceğiz” dedi.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, 12 yıllık AKP iktidarı döneminde kadın cinayetlerinin yüzde bin 400 arttığına dikkat çekerek “Bu ülkenin Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve Bakanları ağızlarını her açtığında ‘kadın-erkek eşit değildir’ söyleminde bulunuyor” dedi. 8 Mart’a giden süreçte kadın buluşmalarının ve işçilerin bir araya gelmesinin sınıf mücadelesi için önemli olduğunu söyleyen Çerkezoğlu, “Aile ve dinamik nüfus adı altında kadınlara 3 çocuk hatta 5 çocuk yapın diyorlar. Bunun temel amacı 20 yıl sonrasının iş gücünü yaratmaktır. Kadınları evde oturmaya veya güvencesiz işlerde çalışmaya mahkum ediyorlar” dedi.

Birleşik Metal-İş İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı Uzmanı Sinem Çetinkaya da, Kadınların ucuz iş gücü olarak kullanıldığına değinerek “Yemek yapmak, ütü yapmak, çocuk bakmak normal şartlarda belirli bir ücret karşılığı yapılır ancak kadınlar bunları ücretsiz olarak yapıyor” dedi. Bu sırada  tekstilde çalışan bir kadın işçinin “Kocalarımız, ‘Ben seni niye aldım o zaman’ diyecek. İşte patron evde koca yetti artık” demesi konferans salonunda alkışlarla karşılandı.

Kurulan Örgütlenme ve Direnişçi Kadın Kürsüsü’nde konuşan kadın işçiler, örgütlenme deneyimlerini paylaştı. Divan Turizm İşletmeleri A.Ş işçilerinden Sedef Erdal mücadele etmekte kararlı olduklarını belirterek “Düşük ücretlere ve fazla mesailere daha fazla katlanmayacağız” dedi. Maltepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde işten atılan 98 işçiden biri olan Şehriban Kaya da “Bugüne kadar patronlar için çalıştık. İşsizlikten, kredi kartı borçlarından, açlıktan, yoksulluktan korktuk. Şimdi kendimiz için çalışıyoruz. Çocuklarımıza insanca bir yaşam ve güvenceli bir gelecek bırakmak için mücadele etmekten başka çaremiz yok.