Ev İşçisi Ayten Kargın Kazandı, Geçmişe Dönük Sigorta Primleri Yatırılacak

İmece Ev İşçileri Sendikası Başkanı Ayten Kargın, yıllarca sigortasız bir şekilde ev işçisi olarak çalıştığına dair açtığı hizmet tespit davasını kazandı.

Ayten Kargın’ın, bu karar sayesinde sigortasız geçen 9 yılı boyunca yatması gereken sigorta primleri yatırılacak. Kargın, sigorta primlerini yatırmaya devam ettiğinde emeklilik hakkını da kazanmış olacak.

Sendika avukatı Sevgi Evren, bu kararla ev işçisi çalıştıranların da işveren olduğunun kabul edildiğini ve diğer ev işçileri için de emsal teşkil ettiğini belirtirken, şöyle konuştu:

“Olmaz demeyin, şansınızı deneyin. Bu kararla, ev işçileri de kendilerine maaş verenlerin ev işvereni olduğunu ispat etmiş oldular. Ayrıca karar, diğer ev işçilerindeki ‘yapmaz ki, sigortalamaz ki, kazanamam ki’ algısını da ortadan kaldıracak. Geçmişe dönük SSK haklarını kazanacaklar, yatırılmamış primlerini yatırtacaklar ve emeklilik hakkını dahi kazanmış olacaklar.”

bianet’e konuşan Ayten Kargın da “Bu dava benim için kişisel bir kazanım olduğu gibi İmece Sendikası’nın da kazanımıdır. Bu davalar örgütlenerek kazanılıyor” dedi.

Kargın: Söke söke aldık, kolay olmadı

Ayten Kargın, 13 yıl boyunca bir ev işyerine düzenli ve sürekli olarak gitti. Sigortasız çalıştı. Sendikayla tanışınca ev işvereniyle konuşup, sigortasının yapılmasını istedi. Bu talep reddedildi ve Kargın işten çıkarıldı.

5510 sayılı yasa kapsamında, ev işçilerinin sigortalı olarak çalıştırılması gerektiğini söyleyerek hizmet tespit davası açtı. Yani 13 yıl boyunca yaptığı hizmetlerin sigortalı çalışma kapsamında olduğunun tespiti için mahkemeye başvurdu.

bianet’e konuşan Kargın, bu sürecin mücadeleyle geçtiğini söyledi: “Ben bu davayı ilk açtığım süreçte çok büyük mücadeleler verdim. Şahit bulmak, giriş çıkışlarımı alabilmek için çalıştığım siteye gitmem gerekiyordu. Ancak güvenlik görevlileri beni içeri almıyordu, tanımıyormuş gibi davranıyorlar. Mücadele ederek, söke söke aldık. Hiç kolay olmadı.”

Sonunda İstanbul 10. İş Mahkemesi’nde görüle davada, bilirkişi raporu da geldi ve Kargın’ın bu ev işyerinde 2003-2012 arasında sigortalı işçi olarak çalıştırılması gerektiğine karar verildi.

Avukat Evren: Emeklilik hakkını dahi kazanacak

Avukat Evren, hizmet tespiti davalarının davalı dışındaki bir tarafının da SGK olduğunu hatırlattı:

“Bu durum, bizim için uygulamada sorun teşkil ediyor. Kararı işverenler temyiz etmese bile, SGK avukatlarına verilen genelge gereği mutlaka temyiz ediyor. Ama Ayten Kargın hakkındaki kararın Yargıtay’dan onanacağını düşünüyoruz çünkü ev işvereninin şahitleri dahi Ayten’in burada çalıştığını beyan etti.

“Karar onanınca, Kargın’ın kazandığı 9 senelik süre sigortaya tescil edilecek. Ayten Kargın’ın geçmişe dönük sigorta primleri devlet tarafından yatırılacak ve daha sonra devlet bu miktarı ev işvereninden geri isteyecek.

“Bu zamana kadar güvencesiz çalıştırılmış ev işçisi kadın arkadaşımız, bu kazandığı 9 yıllık sigortanın ardından, 4.5-5 yıllık daha sigorta primi yatırdığında emeklilik hakkı kazanmış olacak. Şu an SSK emeklilik istatistiklerinde kadınların oranı çok az.”

Kıdem tazminatı ve izin ücretleri için yeni dava hazırlığı

Avukat Evren, bu kazanımın ardından kıdem tazminatı için hukuki mücadeleye başlayacaklarını da söyledi:

“Ev işçileri İş Yasasında işçi sayılmıyor ama sendikaları var. Ev işçileri işçi sayılmadığı halde, sendikaları işçi sendikası olarak tescil edildi ve devlet bu açmazını kabul etmiş oldu. Yani İş Yasasındaki maddenin işlevsiz ve gerçeğe uymayan bir madde olduğunu kabul etmiş oldu.

“Şimdi Ayten Kargın’ın sigortasız geçen yıllarına karşılık hakkettiği kıdem tazminatına eşdeğer kıdem tazminatı talebiyle yeni bir dava açacağız. Kıdem tazminatı ve yıllık izin ücretlerimizi talep edeceğiz.” (ÇT)