Antalya’da kadın işçiler anıldı

Geçtiğimiz yıl Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde bulunan ve tekstil yıkama işi yapan Uzun Dokuma ve Tekstil Sanayi’deki işçi katliamında yaşamını yitiren kadın işçiler anıldı. Antalya Kadın Platformu üyesi kadınlar fabrika önünde eylem yaparak hayatını kaybeden 3 kadın işçi için fabrika avlusuna karanfil bıraktı.

Basın açıklamasını okuyan Elif Bilen Taş, Türkiye’nin iş cinayetlerinde Avrupa’da birinci sıraya yükseldiğini hatırlatarak şöyle konuştu:

"Gözümüzü her açtığımızda üç beş iş kazası haberi duyuyoruz. Bunlardan biri de 19 Kasım 2014'de AOSB'da bulunan yıkama fabrikasının çamaşırhanesinde patlama meydana gelmiş ve 3'ünün kadın olmak üzere toplam 5 işçi hayatını kaybetmişti. Fabrikanın bir bölümünde göçüğe neden olan patlamada, Mediha Ünsal, Döndü Atik, Nurten Uyar isimli kadın işçiler yaşamlarını yitirmiş, 25 işçi de yaralanmıştı."

Taş, Taşeronlaştırma, esnek çalıştırma biçimleriyle işçi sağlığı ve iş güvenliğinin hiçe sayıldığına dikkat çekerek “Bursa'da yanan 5 işçi kadın, Organize Sanayi'de, Isparta Yalvaç'ta olduğu gibi, katliama dönen iş cinayetlerine kurban ediliyor. Biz kadınlar biliyoruz ki, bu ülkede ne kadının ne de işçinin fıtratında ölüm yoktur" ifadelerini kullandı.

Taş, son olarak şunları söyledi:

“Biz canı en çok yananlar, geride kalanlar için ve başka canlar yanmasın diye, bir kez daha buradan haykırıyoruz. İş kazası değil, iş cinayeti diyoruz. Mediha Ünsal, Döndü Atik, Nurten Uyar'lar son olsun istiyoruz."