Direnişin gücü kadınlar

 
 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kadın Meclisi, 59 gündür direnişte olan Divan Turizm'in kadın işçileriyle dayanışma amacıyla Çekmeköy'de direniş çadırını ziyaret etti. Kadın işçilerin fabrikadaki çalışma koşulları, sendikalaşma ve direniş süreci üzerine sohbet edildi. Divan Turizm işçilerinin direnişinde de kadın işçilerin kararlılığı ve azmi öne çıkıyor.
 
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kadın Meclisi bugün (17 Nisan) Divan Turizm İşletmeleri'nin fabrikasında işten atılan ve 59 gündür Çekmeköy'deki işyeri önünde direnişte olan Divan Turizm'in kadın işçileriyle dayanışmak ziyaretinde bulundu.
İSİG Kadın Meclisi üyelerini Divan Turizm'in kadın işçileri Sedef Erdal, Nuray Çak ve Gizem Uluer karşıladı. Petrol İş Sendikası'nın Divan Turizm işçilerine gönerdiği ihtiyaç ve gıda malzemeleri işçilere teslim edildi.
Divan işçileriyle tanışmanın ardından Sedef Erdal fabrikadaki çalışma koşullarını, yaşanan hak gasplarını, mobbing ve kayırmaları ve buna ilişkin verdikleri mücadele ve sendikalaşma süreçlerini aktardı. Sendikalaşmanın hemen ardından işten atılışlarını ve direniş sürecini anlattı.
Kadın işçilerin ağır iş yükü altında olduklarını ve yöneticiler tarafından kadın işçilerin fazla mesai yapmaya zorlandıklarını, mobbing ve rencide edici tavırlara maruz kaldıklarını söyleyen işçiler, kadın olmalarından kaynaklı hammaddeler geldiğinde bunların yerleştirilmesi sırasında temizlik de yapıldığı için kadın işçilere taşıtıldığı ve ağır kolileri gerek ürünler geldiğinde gerekse de üretim sırasında kaldırmak zorunda kaldıklarını ve pek çoğunda bel ve boyun ağrılar olduğunu ifade ettiler.
 
Kadın işçiler gerek fabrikada yaşanan ağır çalışma koşulları, mobbing, hakaretler, rencide edici tavırlar ve yönetimi yakın kişilerin gerek çalışma şartları gerekse de ücretler konusunda kayırıldığını ve bunlara dur demek için bir şeyler yapmak gerektiğini düşünerek harekete geçmişler. Ücretlere zammı konusunda yapılan ayrımcılık üzerine aralarında imza toplayıp Divan Turizm yönetimiyle görüşmek istemişler fakat görüşmek bir yana 3 işçi hemen işten atılmış. Sendikalı olmalarıyla üzerlerindeki baskının da arttığını belirten kadın işçiler bir gün içinde 60-70 kişinin sendikalı olduğunu ve kısa sürede sendikanın yetki almasını sağlayacak duruma geldiklerini ve işten atmalar karşsında sessiz kalmayıp kendilerini yemekhaneye kilitleyerek eylem gerçekleştirdiklerini, sonrasında da çadır kurarak mücadeleyi sürdürdüklerini anlattılar. Kadınların sorunları hakkında bilgi alan İSİG Kadın Meclisi, Divan Turizm işçilerine bir de mektup getirmişti.
 
Bakırköy Belediyesi BYUAŞ'ta çalışan kadın işçilerin gönderdikleri dayanışma mesajı okundu.Mesaj Divan Turizm işçileri tarafından alkışlarla karşılandöı. İstanbul'un başka bir ucunda mücadele eden kadınların, gelemedikleri için msj göndererek Divan Turizm'in mücadele eden kadınlarını selamlamaları işçi sınıfının ve kadınların dayanışmasının güzel bir örneği oldu. Kadın işçiler bu mücadelenin kararlılıkla ve kazanıncaya kadar süreceğini belirttiler. İSİG Kadın Meclisi'nin bu sınıf dayanışması örneğinin kendilerine güç kattığını söylediler. İSİG Kadın Meclisi kadın işçilerin sorunları ve ihtiyaçları konusunda da bilgi alışverişinde bulundular.
Yapılan sohbetin ardından Gıda İş Sendikası örgütlenme sekreteri İbrahim Kızılyer, İSİG Kadın Meclisi'ne bu duyarlılık ve dayanışmayı gösterdikleri için teşekkür etti. Kızılyer'in “Burada direnişimizin motor gücü kadınlar. Ve öyle sanıyorum ki, erkek işçi arkadaşlarımızda buna katılıyorlar. Bir yerde mücadelenin kararlılığında ve kazanılmasında kadınlar ön saflarda yer alıyor” demesi kadınların mücadelesinin işçi sınıfının mücadeleyi kazanmasındaki önemi de ortaya koyuyordu.