Hastanede direniş var

Fatih Sultan Mehmet Hastanesi yemekhanesinde Evrensel isimli taşeron firma bünyesinde çalışan dört kadın işçi, Gıda İş'e üye oldukları için "performans düşüklüğü" bahanesiyle işten atıldılar. Yaklaşık 1 ay önce işten atılan işçiler, bu saldırıya direnişe geçerek yanıt verdiler.
 
Herbiri en az 10 yıldır yemekhanede çalışan Emine Polat, Saadet Şaymaz, Yeter Tok ve Sabahat adlı kadın direnişçiler, yaşadıkları süreci ve direnişlerini anlattılar.
 
Direnişçi kadın işçiler, yaklaşık 9 aydır DİSK'e bağlı Gıda İş Sendikası'na üye olduklarını, sendikalı oldukları için özellikle yemekhane aşçıbaşısının sözlü tacizlerine maruz kaldıklarını söylediler. Aşçıbaşının aşağılayıcı sözlerle kendilerine sürekli baskı uyguladığını anlatan kadın işçiler, "sendikadan ayrılmamız için böyle davrandı, ayrılmadığımız için de hastane yönetimine 'performansları düşük',  'iyi çalışmıyorlar' diye şikayet etti" diye belirttiler.
 
Direnişçiler, işten atılır atılmaz ilk önce bir arkadaşlarının direnişe başladığını, diğer üçünün daha sonra katıldıklarını anlattılar. Sonradan direnişe başlayan üç kadın işçi, ilk başlarda arkadaşlarının yanında olmak için başlamış olsalar da, sonrasında aslında hepsinin direnişe başlamasına karar vererek, devam etmişler.  
 
İşçiler direnişi sendikalarına da haber vermişler. Sendikadan da olumlu yanıt alınca direnişi ilerletmişler. Bu güne kadar hastane yönetimiyle bir dizi görüşme yapıldığını, ancak bir gelişme kaydedilmediğini söyleyen direnişçi kadınlar, "Biz işe iade edilene kadar devam etmekte kararlıyız. Bizi sendikalı olduğumuz için attılar, biz de sendikalı bir şekilde işimize geri dönmek istiyoruz" diyorlar. 

 
Kadın işçiler, gerektiği gibi seslerini duyuramadıklarını, direnişlerinin basında yer bulamadığını ve uğradıkları haksızlıktan bahsedilmediğini de ekliyorlar sözlerine.

 
Hastane çalışanlarının bir çoğunun kendilerini desteklediklerini ancak bunun yeterli olmadığını vurguluyorlar. Kendilerine destek vermek için hiçbir kurumun, derneğin gelmediğini, gelen desteklerin bireysel olduğunu da ifade diyorlar.
 
Fatih Sultan Mehmet Hastanesi direnişçileri, eğer sendikalı bir şekilde işlerine geri dönmeleri kabul edilmezse, "kendimizi hastane çatısından atarız" diyorlar.
 
Hiçbir haklarının da verilmediğini belirten direnişçi kadın işçiler, duyarlı tüm kesimlerin desteğini beklediklerini de ifade ediyorlar.
 
Evrensel isimli taşeron firma bünyesinde çalışan kadın işçiler, 31 Mart'ta işten çıkarılmıştı. 1 Nisan tarihinden beri de direnişi sürdürüyorlar.