FSM Hastanesi yönetimi işçileri kandırdı!

 
 
İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin (FSM) yemekhane bölümünden işten çıkarılan dört kadın işçinin direnişi bugün 35. gününe girdi. Daha önce hastane bahçesinde basın açıklaması yapmaya hazırlanan işçilere "Eylem yapmayın, görüşmeleri sürdürelim. 1 Mayıs'ta işinize geri dönebilirsiniz" sözünü veren hastane yönetimi sözünü tutmadı.

HASTANE YÖNETİMİNİN GEREKÇESİ: DAVA AÇTINIZ

4 kadın işçi, sendikaları DİSK Gıda İş ile bu sessiz direnişi güçlendirmeye hazırlanıyor.

İleri Haber'e bilgi veren direnişçi işçilerden Emine Polat hastane yönetiminin söylediğini yerine getirmediğini aktardı. Polat, yönetime neden işe geri alınmadıklarını sorduklarında şu yanıtı aldıklarını söyledi: "İşe iade davası açtınız. Süreç var..."

Hastane bahçesinde direnişlerini sürdürdüklerini söyleyen Polat, direnişçi işçilere birlikte eyleme hazırlandıkları bilgisini verdi.

NE OLMUŞTU?

FSM’de taşeron olarak yemekhane hizmeti veren Evrensel adlı taşeron şirkette çalışan DİSK/Gıda-İş Sendikası’na üye işçiler, delilsiz ve hukuksuz bir biçimde onur kırıcı bir suçlamayla 31 Mart’ta işten çıkarılmıştı. “Hırsızlık” yaptıkları öne sürülerek işlerine son verilen işçiler “bizim alnımız ak” diyerek 1 Nisan’da hastane bahçesinde Gıda İş öncülüğünde direniş başlatmıştı.

14 Nisan’da hastane bahçesinde basın açıklaması yapmak isteyen işçilerle hastane yönetimi bir görüşme yaparak basın açıklamasını yapmamalarını istedi. Şirketle hastane yönetimi arasındaki görüşmelerin sonuçlanması için kendilerine vaadedilen 2 günlük (16 Nisan) süreden sonra hastane 1 hafta daha 'bekleyin' diyerek işçileri oyaladi. 1 haftadan sonra da '1 Mayıs'ta işbaşı yapacaksınız, eylem yapmayın' diyen hastane yönetimi bu sözünün de arkasında durmadı. Hastane yönetimi işçileri yanıltarak yağmur çamur demeden hastane bahçesindeki banklarda açıkta direnen kadın isçilerin direnişlerinin duyurulması hakkını gasp etti.