FSM'de kadın işçiler direnişte!

 
 
FSM Hastanesi Acil Servis önünde dört kadın işçi 49 gündür direnişte. Onlarla 49 gündür süren direnişle ilgili sohbet ettik.
 
Yemekhanede çalışırken işten atılan kadın işçiler bizi güleryüzle karşıladılar. Şimdiye kadar anlatmadıkları ve asıl işten çıkarılma sebebi olan konuya değindiler.
 
Bugüne kadar işten çıkarılma sebepleri olarak gösterilen 'performans düşüklüğü', yüz kızartıcı suç olarak nitelendirilen 'hırsızlık' gibi iftiraların kasıtlı olarak ortaya atıldığını dile getirdiler. Yemekhanede çalışan ahçıbaşının orada çalışan bir kadın işçiyle olan ilişkisini farketmeleri üzerine gerçekleştiğini anlattılar. Bunu yönetime iletecekleri korkusuyla kendilerine iftira atıldığını, ‘hırsızlık yaptılar’ denildiğini belirttiler. “Performans düşüklüğü” gerekçesiyle işten atılan dört kadın işçi işten atılmalarının, ahçıbaşının, yanında çalışan kadın işçiyle olan ilişkisinin ortaya çıkmasını önlemek için yaptığını söylediler.
 
FSM direnişindeki kadın işçiler, 49 günlük direniş boyunca çeşitli zorluklar yaşadıklarını, maddi olarak çok zor durumda olduklarını, kredi borçlarının olduğunu, dile getirdiler. Bir direnişçinin parası olmadığı için bir saatlik yolu sabah akşam yürümek zorunda kaldığını, eğer evden ekmek arası bir şeyler getirebilirlerse öğlen yemeğinin sorun olmadığını, ancak bunun her zaman mümkün olmadığını söylüyorlar. Bu nedenle de çoğu zaman sabah yaptıkları kahvaltıyla akşama kadar direnişi sürdürdüklerini anlatıyorlar. Direnişteki işçilerden sadece birinin kendi evi olduğunu diğerlerinin kirada oturduklarını ve evlere kadın işçilerin ücretlerinden başka para girmediğini dile getiriyorlar.
 
FSM direnişindeki kadın işçiler, içerde çalışan arkadaşlarının kendilerini desteklediklerini de ekliyorlar. Geçen Cuma günü yapılan basın açıklamasından önce 2 gün içerde yemek boykotu yapılmış. Basın açıklamasına hastane çalışanları da destek vermişler.
 
Biz oradayken hastane içinde farklı bölümlerde çalışan işçiler direnişteki kadın işçilerin yanına geldiler, onlarla da sohbet ettik. Direnişteki kadın arkadaşlarının sonuna kadar haklı olduğunu bildiklerini anlatan iş arkadaşları, “biz sonuna kadar destek veriyoruz. Kazanmaları için elimizden geleni yapacağız” diyorlar.
 
 
 
FSM direnişçileri geçen hafta yapılan basın açıklamasından sonra, hastane yönetiminin sendikaya ulaşarak kadın işçileri işbaşı yaptıracaklarını, ancak açılmış olan işe iade davasının geri çekilmesinin istendiğini belirttiler. Sendika ise hastane yönetimine; “dava ve avukat masraflarını karşılayın açtığımız davayı geri çekelim kadın işçiler de işbaşı yapsınlar” cevabını verdi.
 
Dört kadın direnişçi, dava masraflarını karşılama konusunda yemek şirketi ile hastane yönetimi arasında bir türlü anlaşma sağlanamadığı için direnişi bitirmediklerini söylediler. “Avukat ve dava masraflarını bir şekilde sendikaya ödesinler; bizim 49 günlük kaybımızı da ödesinler işbaşı yaparız” diyorlar.