Kadın tarım işçilerinin yaşadığı sorunlar raporlaştırılıyor

Bismil Belediyesi Kadın ve Eşitlik Komisyonu, kadın tarım işçilerinin yaşadığı sorunlara çözüm bulmak amacıyla, tarlalarda çalışan kadınlarla bir araya geldi.
 
 Diyarbakır'ın Bismil İlçe Belediyesi Kadın ve Eşitlik Komisyonu, ilçede bulunan mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarını dinlemek amacıyla pamuk tarlasında çapa yapan kadınları ziyaret etti. Kızgın güneşin altında çalışan kadınlarla bir araya gelen Kadın ve Eşitlik Komisyon üyeleri, kadın işçilerin kaç saat çalıştıkları, ne kadar ücret aldıkları ve kaç ay boyunca iş bulabildikleri gibi sorular sorarak konuyu raporlaştırmak amacıyla not aldı. Bölgedeki mevsimlik tarım işçilerin sorunlarının giderilmesi için böylesi bir çalışma başlattıklarını belirten Kadın ve Eşitlik Komisyon üyeleri, yapılacak çalışma sonucu hazırlanacak rapor doğrultusunda mevsimlik tarım işçilerin sorunlarının giderilmesi için çeşitli proje ve çalışma yapmayı hedeflediklerini aktardı.
 
Hazırlanacak raporun birçok kurum ve kuruluşla paylaşılacağı belirtilirken, pamuk ve sebze tarlalarında çalışanların çoğunluğun kadınlardan oluştuğuna dikkat çekildi. Mevsimlik tarım işçilerin arasında çocuk işçilerin de çok olduğu kaydedildi.