Çan Ortak direnişinde 30. gün...

Çan Ortak Girişimi Norm fabrikasında Petrol İş Sendikası'nda örgütlendikleri için işten atılan 12 işçisinin fabrika önünde sürdürdükleri direniş dün 30. gününü doldurdu.
 
Direnişin 30. gününde işçiler Petrol İş Sendikası Kadın Komisyonu'nun çağrısıyla bir araya gelen bir grup kadın emekçi tarafından ziyaret edildi.
 
Çeşitli kurum, dernek ve sendikalardan gelen kadınlar sabah saatlerinde Petrol İş Sendika binasında bir araya gelerek saat 11:00'de Tuzla Organize Sanayi bölgesinde bulunan fabrikaya doğru yola çıktılar. Çan/Ortak Norm fabrikası önünde direniş çadır kurup, 30 gündür direnmekte olan Çan Ortak Girişimi Norm fabrikası önündeki direniş çadırlarında bekleyen işçiler ziyaretçilerini alkış ve sloganlarla karşıladılar. "Yaşasın kadın dayanışması!", "Direne direne kazanacağız!", "Birleşe birleşe kazanacağız!", "Direnen kadınlar kazanacak!" sloganları gür bir şekilde haykırılarak direnişteki kadın işçilerin yalnız olmadığı vurgulandı.

 
Direnişi ziyaret eden kadınlar adına yapılan kısa konuşmada, kadınların her yerde daha fazla mücadele etmesi gerektiğinin altı çizilerek, hayatın her alanında hem emek üzerinden sömürüldükleri hem de kadın olarak her türlü saldırıya/baskıya maruz kaldıkları vurgulandı.
 
Hiçbir baskının mücadeleci kadınları yıldıramayacağı, her alanda birbirlerine destek olmayı sürdürecekleri belirtilen açıklamada, fabrika önündeki direnişçi kadınlar selamlandı, SeraPool direnişine de selam gönderildi. 
 
Daha sonra direnişteki işçiler adına da kısa bir hoş geldiniz konuşması yapıldı. Direnişteki işçiler de SeraPool direnişini selamlayarak özellikle kadın direnişçilerin yalnız olmadıklarını belirtilerek, baskılara karşı dik duruşlarının kendilerini de gururlandırdığı vurgulandı.
 
Konuşmalardan sonra  direnişteki işçilerle çay içilip, sohbetler edildi. İşçiler sohbet sırasında çalışma ortamları ve çalışırken yaşanılanlarını anlattılar. Ardından direniş halayı çekildi.
 
Daha sonra SeraPool direnişine gitmek üzere ayrılındı.