BİM hamile kalan 10 yıllık elamanını işten çıkardı

10 yıldır BİM'de çalışmakta olan Arzu Ustabaş Uytun hamile kalmasının ardından kasada açık çıktığı iddiasıyla işten çıkarıldı.
Birleşik Mağazalar A.Ş (BİM)'in Antep'teki şubelerinden birinde çalışmakta olan Arzu Ustabaş Uytun, izinde olduğu sırada telefonla aranarak kasada açık çıktığı söylenerek bir an önce gelmesi istenmiş. Son bir yıldır mağazanın Antep'teki şubesinde çalışmakta olan Uytun'a zorla işbaşı yaptırılarak ardından kasada 262 lira açık çıktığı ileri sürülerek tazminatsız olarak işte atıldı.
Birleşik Mağazalar A.Ş'de 10 yıldır çalışmakta olan Arzu Ustabaş Uytun, ilk olarak Mayıs 2005 tarihinde Artvin'de çalışmaya başlamış ve 2012 yılından bu yana mağaza sorumlusu olarak görevine devam etmiş. Bir yıl kadar önce evliliği nedeniyle Antep'e giden Uytun burada da mağaza sorumlusu olarak çalışmaya başlamış.
Hamile kaldıktan sonra sürekli baskı görmekte olduğunu belirten Uytun, Artvin'de izindeyken kasada açık çıktığını ve gelmesi gerektiğinin belirtildiğini, geldiğinde ise zorla işbaşı yaptırılarak ardından kasada 262 lira açık çıktığı ileri sürelerek 4 Ağustos 2015 tarihinde tazminatsız olarak işten çıkarıldığını belirtti. Firma tarafından iş hukukuna ve iyi niyet kurulanı uygun davranmadığı ileri sürelerek iş akdi bozulduğu için İŞKUR'dan işsizlik maaşı alma imkanının olmadığını da belirten Uytun, 10 yıllık emeğinin hakkını alabilmek iş mahkemesine BİM hakkında dava açtığını ifade etti.
BİM A.Ş'de on yıldır çalışmakta olan Uytun, bugüne kadar hiçbir sorun yaşamadığını ve 2012 yılından bu yana mağaza sorumlusu olarak görev yaptığını belirterek asıl sorunun hamile olması ve izin ve rapor almasının maliyet gideri olarak görüldüğünü ifade etti. Firmanın sürekli personel giderlerinin düşük tutulmasını, az personelle çok iş yapılmasını istediğni söyleyen Uytun, hamile olmasının ardından, rapor, doğum izni alması durumunda maliyetinin yüksek olacağı düşünülerek işten çıkarıldığıını beliterek, daha önce başka hamile arkadaşlarının da işten çıkarıldıklarını ifa etti.