AKP’nin torba yasası meclisten geçti: Çocuk doğur, evde kal, güvencesiz çalış

AKP iki yıldır gündeme getirdiği 24 Ocak’ta da meclise sunduğu  yeni bir torba yasayla kadınları istihdamdan uzaklaştıran ve kazanılmış hak olan süt iznini geri alan yeni yasal düzenlemeleri Meclis’te onayladı.

Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, dün TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Kadınların doğum izni düzenlemesi adı altında yarı zamanlı çalışma ve kısmi zamanlı çalışmayı yasal hale getirerek kadınlardan başlayarak tüm çalışma hayatının esnek ve güvencesiz çalışma prensibi ile yeniden inşa edilmesi amaçlanıyor.

Tasarıya göre anne olan memurlar analık izni sonrasında birinci doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda 6 ay süreyle günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışmasına izin veriliyor. Bu süre içinde süt izni verilmeyecek, mali ve sosyal haklarda herhangi bir kesinti yapılmayacak. Çoğul doğumlarda bu sürelere birer ay eklenecek.

Yarı zamanlı çalışma hakkı memurların, doğum sonrası aylıksız izinde geçirdikleri her yıl için bir kademe ilerlemesi ve her 3 yıl için bir derece yükselmesi verilecek.

Memurlara, doğum öncesi analık izninin başlaması gereken tarihten önce gerçekleşen doğumlarda, doğumdan analık izninin başladığı tarihe kadar ki süre doğum sonrası analık iznine ilave edilecek.

Bebeği engelli doğan kadın memur ise 12 ay süreyle yarı zamanlı çalışabilecek. 3 yaşını doldurmamış bir çocuğu, eşiyle veya münferit olarak evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi halinde memur olan eşleri de verilen 8 haftalık iznin bitiminden itibaren bu haklardan yararlanacak. Memurun çalışacağı süreler, ilgili kurumca belirlenecek. Bu kişilere, istedikleri durumda 24 ay ücretsiz izin kullanabilecek.

Önce doğum yapıp sonra çalışmaya başlayan kadınların talepleri 2016 Torba Yasası’nda yer almadı. Emeklilik hakkı bekleyen kadınların, sigorta öncesi doğum borçlanması başlığının altı da doldurulamadı. Kadınlar için uygulanan doğum borçlanmasında, “önce sigortalı ol sonra doğur” şartı bu yıl da devam edecek.