Tarlalardaki kadın emeğinin dili Arapça ve Kürtçe

Suriye’de yaşanan iç savaş ve AKP’nin Kürdistan’daki katliam ve vahşetinden dolayı aileleriyle birlikte göç etmek zorunda kalan kadınlar, emek sömürüsünün en yoğun yaşandığı tarım sektöründe yaşam savaşı veriyorlar
 
ADANA / DİHA - Ucuz iş gücünden kaynaklı emek sömürüsünün en yaygın olduğu çalışma alanlarının başında tarım sektörü geliyor. Çukurova’daki tarlalarda çalışan emekçilerin yoğunlukta konuştuğu dil ise artık Arapça ve Kürtçe. Dilleri ve geldikleri yerler farklı olan bu insanların ortak noktaları ise tarım emekçisi olmalarının yanı sıra savaşın acımasızlığını her yönüyle yaşayıp tecrübe etmeleri. Suriye ve Kürdistan’da süren savaş ve katliamlar sonucu yaşadıkları yerleri terk edenlerin yönlerini çevirdikleri kentlerden biri de Adana. Tarlalarda çalışmak üzere geldikleri kentin Karataş ilçesi Tuzla Beldesi’nde kurdukları derme çatma çadırlarda kalan Kobanêli, Halepli ve Şirnexlı kadınların topraklarına duydukları özlem, emek sömürülmesi ile birlikte savaşın dayattığı bir durum

Coğrafyalar farklı, acılar aynı

Kobanê’den gelen Evin Aravej ve Zehra, Şirnex’ten gelen Zere Çakır bu kadınlardan sadece bir kaçı. Hepsi de yaşadıkları coğrafyadaki savaş ve zulümden önceki hayatlarından bahsederken duygulanıyor. Kobanê’den gelen ve küçük yaşına rağmen tarlada çalışan 16 yaşındaki Zehra, gündüzleri tarlada çalıştığını belirterek, her sabah güne kendi topraklarına gitme umuduyla uyandığını söylüyor.

Kendi evlerini, topraklarını, okulunu, komşularını terk edip Çukurova’ya yerleşen bu insanlar, artık aynı tarlada ortak bir kader etrafında toplanmış durumda. Gündüz hep beraber tarlada çalışıp, akşam da yine hep beraber çadırlarına doğru yol alıyorlar. Çadırlara gidildikten sonra da kesintisiz çalışmayı sürdürenler yine kadınlar. Çadırın işleri, çocukların bakımı, yemek ve hepsi kadınların omuzlarına yüklenmiş.

Mevsimlik köleliğin ücreti!

TÜİK tarafından açıklanan verilerde mevsimlik tarım işçilerin ücretinde 2015 yılında kısmi bir artış yaşanırken, sömürünün en çok yoğunlaştığı iller ise Hatay, Antep ve Mersin oldu. Tarımsal işletmelerde, mevsimlik tarım işçilerinin günlük ücretleri 2014 yılına göre yüzde 8,9 artarak 52 TL, sürekli tarım işçilerinin aylık ücretleri ise yüzde 19,3 artarak bin 532 TL oldu. Mevsimlik kadın işçilerin günlük ücretleri yüzde 13,3 artış göstererek 46 TL olurken, erkek işçi ücretleri yüzde 9,6 artış göstererek 59 TL oldu. Verilerde, mevsimlik kadın işçilerde en yüksek günlük ücret Ordu ilinde gerçekleşti. Tarımsal işletmelerde mevsimlik tarım işçilerine yapılan en yüksek günlük ücret ödemesi kadın işçiler için 63 TL ile Ordu, erkek işçiler için ise 83 TL ile Konya ilinde gerçekleşti. En düşük ücret ise, kadın işçiler için 31 TL, erkek işçiler için 40 TL ile Hatay ilinde oldu.