Manisa OSB’de tacizci yerine kendisi işten çıkarılan kadın, tacize karşı nöbete başladı

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) Elginkan Topluluğu bünyesinde faaliyet gösteren Valfsel Armatür AŞ’de 25 yıldır sekreter olarak çalışan Z.G, aynı firmada genel müdür olarak çalışan H.O. tarafından tacize uğradı. Topluluk yöneticileri ile görüşen ancak “Bir sekreter için müdürümü atamam” yanıtını alan Z.G. bir süre bekledikten sonra hukuki mücadele başlattı. Bu süre zarfında mobbinge uğradığını ifade eden Z.G., yönetim ve genel müdürleri tarafından pasif çalıştırılmaya itildiğini ve “Savcılığa gitme rezil olursun, basına çıkarsın, ailen üzülür” denilerek vazgeçirilmeye çalışıldığını belirtti.

Olayın detaylarını da anlatan Z.G., Genel Müdür H.O’un kendisine “Ben artık ETİM (Elginkan Topluluğu İcra Meclisi) üyesi ve birçok fabrikanın sorumluluğunu taşıyorum. Biliyorsun ki müdürler değişince sekreterler de değişir ama ben seni değiştirmedim. Çünkü senden ve işinden çok memnunum. Karımdan çok seni görüyorum. Bu yüzden beraber çalışmak için beni rahatlatman gerekir” ifadelerini kullandığını ve fiziksel tacizde bulunduğunu ifade etti.

Tacize karşı nöbet, kadın dayanışmasına davet

Sendika.Org’a konuşan Z.G., 29 Mart Salı günü işyeri önünde nöbet tutmaya başlayacağını ve tüm kadınları kendisiyle dayanışmaya çağırdı. Tacizcinin işten çıkarılması talebiyle başlayacak olan nöbetin ilkini babasıyla tutacak olan Z.G., bunu yöneticilerin kendisini “ailen üzülür” diyerek vazgeçirmeye çalışması üzerine babasının kendisinin teklif ettiğini söyledi. Asla vazgeçmeyeceğini ifade eden Z.G., hiçbir kadının susmaması gerektiğini belirtti.