Bakana göre meslek hastalığı yok

Hükümetin işçi sağlığına yönelik ilgisizliği sürüyor. Müezzinoğlu, 2016 yılında sadece 83 kişiye iş göremezlik ödeneği bağlandığını bildirdi.

Hükümetin işçi sağlığına yönelik ilgisizliği sürüyor. Meslek hastalığı sonucu geçici iş göremezlik ödeneği alan sigortalı sayısına ilişkin soru önergesini yanıtlayan Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2016 yılında sadece 83 kişiye ödenek bağlandığını bildirdi. Oysa 2016 yılında 1970 işçi iş cinayetinde yaşamını yitirmişti ve bilimsel verilen bir iş cinayetine karşı 20 meslek hastalığı yaşandığına işaret ediyor. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Çalışma Bakanı, 2002-2016 yılları arasında meslek hastalığı sonucu geçici iş göremezlik geliri bağlanan sigortalılar hakkında bilgi verdi. Buna göre meslek hastalığı sonucu geçici iş göremezlik ödeneği alan sigortalı sayısı 2002’de 601 iken 2016’da 83 oldu.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinden Doç. Dr. Emre Gürcanlı, bakanın açıkladığı rakamları gazetemize değerlendirdi. Gürcanlı, “Normalde bir tane iş cinayeti ölümü varsa bunun 8-10 katı kadar meslek hastalığı sonucu ölüm olmak zorunda. Yani geçen yıl Türkiye’de 20 bin kadar meslek hastalığı sonucu ölüm olmuş olabilir” diye konuştu. Türkiye’de meslek hastalıklarının kayıt altına alınmasının yetersizliğine dikkat çeken Gürcanlı şöyle devam etti: “Kayıt altına alınmıyor çünkü öyle bir sistem yok. Meslek hastalığı tespiti için İstanbul Kartal, Zonguldak ve Ankara olmak üzere Türkiye’de 3 tane hastane var. Devlet hastanesinden alınan rapor kabul edilmiyor. Raporun buralardan alınması gerekiyor. Meslek hastalığı tespiti için süreç zor ve meşakkatli. Bu nedenle kayıt altına alınmıyor. Bu durumu Çalışma Bakanlığı da biliyor. Daha önce yaptıkları ‘beklenen ancak tespit edilememiş meslek hastalığı vaka sayısı tespitinin yüzde 500 artırılmasını hedefledikleri’ yönünde açıklama yapmıştı.” Kağıt üzerinde Türkiye’nin meslek hastalığı konusunda dünyanın en güvenilir ülkesi gibi gözüktüğüne işaret eden Gürcanlı, “Komedi haline gelmiş durumda” dedi.