Star Rafineri’de İLK İnşaat’a bağlı göçmen işçiler eylemde

Star Rafineri’de İLK İnşaat’a bağlı çalıştırılmak için Hindistan’dan getirilen yaklaşık 300 kişilik kiralık işçi grubu hakları için eylemde.

Taşeron şirketin Menemen Çavuşköy’de yaptırdığı kamp alanında elektrik ve su olmaması, yemeklerin de inançlarına göre yapılmaması ve sağlık sorunlarının baş göstermesinden şikayet eden işçiler en temel insani ihtiyaçları için harekete geçti.

Üretimi de fiilen durduran işçiler bugün giriş yaptıkları sırada ana firma ve İLK İnşaat’ın engellemesiyle karşılaştı. Ana firma ve özel güvenlik giriş kapısını kamerayla tutarak, direniş esnasında öncülük yapanları fişleyerek tek tek çağırdı. İşçiler tutulan kapı dışındaki iki diğer kapıdan giriş yapmaya devam etti.

Öncü işçiler, tutulan kapıda servisten inip turnikeden geçmek istediklerinde öncü olanların kartlarının önceden iptal edilmesi nedeniyle giriş yapamadı. Diğer arkadaşları, durum fark edilene kadar turnikelerin öbür tarafına geçmiş olurken kalan işçiler, özel güvenlik ve ana firma yetkilileri kamera eşliğinde bir araya toplandı.

Buna karşı işçiler toplanarak kortej halinde ana firmanın ofisine doğru yürüyüşe geçti. Üretim durdurulmuş oldu. Ana firma yetkililerinden birinin “Terbiyesizler siz niye geldiniz” diye işçilere hakaret ettiği öğrenildi.

İşçilerin talepleri şöyle:

-Yemeklerin inançları göz önüne alınarak yapılması.

-Sağlık güvencesi.

-Ülkelerine gönderilen maaşlarda havale ücretlerinin firma tarafından karşılanması.

-Talepler karşılanmaz ise işçiler ülkelerine geri dönmek istiyor.

 
İlk İnşaat taşeronunda çalışan 300 Hindistanlı kiralık işçi, hakları için 2 gündür sürdürdükleri eylemlerini yemekhanede oturma eylemine çevirdi.

İlk İnşaat'ın Menemen Çavuşköy'de yaptırdığı kamp alnında elektrik, temizlik için sıcak su ve içme suyu sıkıntıları çözülmüyor. Yemekleri kendi kültürlerine uygun olmayan işçiler, sağlık sorunları da yaşıyor.

Bu sabah saatlerinde 20’ye yakın Hindistanlı işçinin işletmeye alınmaması üzerine diğer Hindistanlı işçiler yemekhanede toplanarak sahaya çıkmadı.

Star Rafinerisi’ne ait özel güvenlik elemanları yemekhanede toplanan işçileri dağıtmaya çalıştı. Ana ofise doğru yürüyüş yapan işçiler arkadaşlarının işbaşı yapmasını ve haklarının verilmesini talep etti.