'Gülnora’nın elinden alınan yaşam hakkıydı'

İstanbul Başakşehir’de, 3 Şubat’ta, ev işçisi olarak çalıştığı apartmanın 5’inci katından düşerek hayatını kaybeden göçmen ev işçisi Özbekistan Gülnora Tuxtayeva’nın öldürülmesine ilişkin sürdürülen soruşturmaya takipsizlik kararı verilmesi üzerine, İmece Ev İşçileri Sendikası tarafından yapılan itirazın reddedilmesine sendika, “Gülnora’nın elinden alınan yaşam hakkıydı” diyerek tepki gösterdi.

İstanbul Başakşehir’de ev işçisi olarak çalıştığı apartmanın 5’inci katından düşerek hayatını kaybeden göçmen ev işçisi Özbekistan Gülnora Tuxtayeva’nın öldürülmesine ilişkin Bakırköy Adliyesinde sürdürülen soruşturmaya takipsizlik kararı verilmesi üzerine İmece Ev İşçileri Sendikası, Bakırköy 4. Sulh ceza Hakimliğine itiraz dilekçesi verdi ancak Hakimlik itirazı reddettiği gibi herhangi bir gerekçeli karar da açıklamadı. Gazete Şujin’de yer alan haberde Ev İşçileri Sendikasının, Gülnora’nın ölümüne ilişkin açıklama yayınladığı ve soruşturmadaki eksikliklere dikkat çektiği belirtildi.

“Göçmen ev işçisi ile ilgili yeterli araştırma yapılmadan sadece adli tıp raporuna ve ev işverenlerinin ifadelerine dayanılarak verilen karar, bu iş cinayetinin üstünün örtülmesi çabasıyla verilmiş bir karardı” denilen açıklamada, ev işçisinin çalışma koşullarının araştırılmadığına, çevre sakinlerinin ve ailesinin dinlenmediğine dikkat çekildi. Soruşturmanın taraflı yürütüldüğü ve gerçeklerin kapatıldığına dikkat çekilen açıklamada, “Aynı zamanda göçmen ev işçilerinin çalışma koşulları da görmezden gelinerek, on binlerce ev işçisinin emeği yok sayılmıştır. Göçmen ev işçilerine ayrımcılık, taciz, güvencesiz bir hayat reva görülmektedir” denildi.

“Bu karar ev işçileri nezdinde geçerli değildir” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: Emeğimizi ve yaşam hakkımızı korumak için örgütlenmeye ve mücadeleyi büyütmeye ihtiyacımız vardır. Erkek egemen kapitalist sistemden ve sistemin koruyucularından haklarımızı alana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Takipsizlik kararına yaptığımız itirazı ve devamında bu cezasızlık politikalarında ısrar eden anlayışı teşhir etmeye devam edeceğiz. Hukuk mücadelemiz ve sendikal mücadelemiz sürecek. Gülnora davasının peşini bırakmayacağız! Ev işi iş, ev işçisi işçidir!