Ev İşçileri: İnsanca koşullarda çalışmak istiyoruz

Ev İşçileri Dayanışma Sendikası (Evid-Sen), ev işçilerinin çalışma koşullarına ilişkin İHD İstanbul Şube binasında basın toplantısı düzenledi. Kadınlar, kanserli ev işçilerine destek olmak için saçlarını kestirdi.

Basın toplantısında konuşan Halide Yurdakul, "Bizler dadı, hasta bakıcı, yardımcı asistan olarak evlerde yatılı çalışan işçileriz. Yaptığımız iş en ağır işçiliklerden birisidir. Şöyle ki gün 24 saat, haftanın altı günü çalışıyoruz. Mevcut yasalar günde 8 saat çalışılır derken biz günde üç sekiz çalışıyoruz. Ve haftada sadece bir gün izine çıkıyoruz. Bu da işverenimizin ruh haline bağlı oluyor. Sonuçta çalışma süremiz bir haftada 144 saat ayda ise 576 saat oluyor" dedi.

ÇALIŞMA KOŞULLARIMIZ SONUCU BEDEL ÖDÜYORUZ
Çalışma koşullarının çok ağır olduğunu vurgulayan Yurdakul, bu ağır çalışma koşulları sonucu ödedikleri bedellerin içler acısı olduğuna dikkat çekti. Yurdakul şunları söyledi:
"İş kazaları geçirip sakatlanıyoruz, meslek hastalıkları yaşıyoruz. Evlerde bakım işi yaparken bulaşıcı hastalıklara maruz kalıyoruz. Tacize, tecavüze, psikolojik şiddete ve mobbinge maruz kalıyoruz. Tüketmemiz gereken taze yemek meyve benzeri besinleri tüketemediğimiz için sağlıklı beslenemiyoruz, sağlığımız tehdit altında. Stresli çalışma koşulları da ayrıca sağlığımızı bozuyor."

Çoğunun sigortasız çalıştırıldığını kaydeden Yurdakul, "Ne geriye dönük, ne de erken emeklilik hakkımız var. Hasta olunca işten çıkarılan arkadaşlarımız ağır tedavi masraflarını karşılıyamıyor yani tedavi olamıyor. Örneğin arkadaşlarımızdan Fatma Aydın 25 sene ve Gülsüma Sansar ise 22 sene yoğun ve yıpratıcı çalışmaya bağlı kansere yakalandılar. Her bakımdan çok zor bir durumdalar" diye kaydetti.

İNSAN ONURUNA YAKIŞIR KOŞULLAR İSTİYORUZ
İzin günlerinde de kendi evlerinde çalıştıklarına dikkat çeken Yurdakul, emeklerinin karşılığını istediklerini belirtti. İnsan onuruna yakışır koşullarda çalışmak istediklerini söyleyen Yurdakul, "Ev işçiliği çok önemlidir. Sokaklarda çöplerin toplanmadığını düşünün, yaşamınızı nasıl olumsuz etkiler. Bizim evlerde yaptığımız işlerin sadece bir boyutuna örnektir bu. Ev işçiliği de bilgi beceri isteyen bir iştir ve bir meslektir. İtibarının verilmesini ve yasal zeminde tanımının yapılmasını istiyoruz" diye konuştu.

"Ev İşçileri Tip Sözleşme Yönetmelik Taslağı" hazırladıklarını söyleyen Yurdakul, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Jülide Sarıeroğlun'dan bir aya yakın bir süredir randevu almaya çalışıyoruz. Henüz randevu alamadık, talebimizde ısrarcıyız. Amacımız sorunlarımıza sahici çözüm olacak hukuki düzenlemenin yapılması. Mevcut yasaların ve yönetmeliklerin hazırladığımız taslağın dikkate alınarak yeniden düzenlenmesini talep ediyoruz. Çünkü mevcut hukuki düzenlemeler sorunlarımızı çözmediği gibi sorunlarımızı çoğaltıyor, yaşamımızı zorlaştırıyor. Taleplerimizin takipçisiyiz."

Yurdakul konuşmasının devamında "Çalıştığı kötü koşullardan kansere yakalan arkadaşımıza tedavisini ve krediyle aldığı evinin taksitlerini ödeyebilmesi için yardım kampanyası başlatıyoruz" dedi.

Yurdakul, Fatma Aydın'a yardım edeceklerin 0536 635 90 54 nolu telefonu arayabileceklerini ve ayrıca Garanti Bankası İBAN: TR25000620011430 0006697547, Evid-Sen Ev işçileri Dayanışma Sendikası yönetim kurulunun 0536 795 77 68 nolu telefonunun aranabileceğini belirtti.

KANSER OLDUKTAN SONRA İŞTEN ÇIKARILDIM
Basın açıklamasının ardından söz alan kanser hastası 26 yıllık ev işçisi Fatma Aydın ise "26 yıllık dadıyım ama sadece son 6 yıldır sigortalıyım. Rahatsızlığımın masraflarını ve kredilerimi yeterli olarak karşılayamıyorum. Ben kanser olduğum için işten çıkarıldım. Kötü koşullarda çalışıyoruz, insanı koşullarda yaşamak istiyoruz" dedi.